Nový robot z MIT se dokáže pohybovat v davu. Může sloužit jako turistický průvodce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nový robot z MIT se dokáže pohybovat v davu. Může sloužit jako turistický průvodce

Nový robot z MIT se dokáže pohybovat v davu. Může sloužit jako turistický průvodce
Nový robot z MIT se dokáže pohybovat v davu
• 
ZDROJ: MIT

Jiří Černý - VTM.cz

Pokud by jednoho dne roboti měli dělat třeba průvodce turistů či poslíčky, mj. by se museli naučit bezvadně pohybovat i po pěších zónách, chodnících atd. A právě za tímto účelem byl naprogramován nový robot z dílny MIT.

Dotyčný droid ovládá veškerá „společenská pravidla“ pěšího pohybu a dokáže tak své chování přizpůsobit tomu, v jaké zemi se právě nachází.

Na jeho vrcholku se nalézá sada kamer a laserových senzorů, které mu umožňují rozpoznávat lidi, neplést se jim pod nohy a nezpomalovat je. Operační systém vyhodnocuje okolní prostředí a nastavuje cestu každou desetinu sekundy, aniž by bylo nutné zastavovat a provádět přeprogramování.

Mikromotory poháněné bakteriemi? Ano, jde to, zjistili vědci

Právě dosažení správné rovnováhy mezi rychlostí a bezpečností je podle odborníků nejnáročnější – stávající roboti obvykle buď tráví příliš dlouho dobu tím, že se snaží vypočítat nejlepší trasu džunglí neustále se pohybujících nohou, nebo nedokážou dostatečně rychle reagovat v situacích, kdy nějaký chodec náhle změní směr.

Socially Aware Motion Planning with Deep Reinforcement Learning

Jak ale ukázaly zkoušky provedené v jedné budově kampusu MIT, tento droid je na tom v daných ohledech mnohem lépe – a to právě díky tomu, že činí nová rozhodnutí ve velice krátkých časových intervalech. Dalším krokem bude vylepšit ho tak, aby si poradil i s městským prostředím.

Roboti už rozpoznají i předměty, které nikdy předtím neviděli

„Chceme, aby přirozeně projížděl mezi lidmi a nerušil je. Chceme, aby se řídil stejnými pravidly jako všichni ostatní,“ uvedl jeden člen vývojářského týmu Michael Everett.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!