O balzámu k nakousnutí | E15.cz

O balzámu k nakousnutí

O balzámu k nakousnutí
O balzámu k nakousnutí
• 
ZDROJ: Jana Tapio & Dorota Velek, Petr Hricko
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po desetiletích nekritického uctívání vědy se lidé rozhodli vrátit k přírodě a tradicím. Začínáme doma vyrábět vlastní krém i prací prášek. Boom zažívá čistě přírodní kosmetika.

Petro, vrať mi to struhadlo,“ slýchávala ještě před několika měsíci Petra Seidlová od své spolubydlící. Na kurzy výroby domácí kosmetiky, které pořádá s Terezou Máčelovou, si zpočátku všechno půjčovala, hrnce, misky, váhy nebo plynové vařiče. Holky si začaly říkat Liška Mazaná a všem, kteří mají zájem, rády ukážou, jak vytvořit dekorativní a pěsticí kosmetiku či dokonce čisticí prostředky z přírodních surovin.

Na jejich kurzy mě upozornila kamarádka, která už pár let pravidelně věnuje část léta výrobě pracího gelu a balzámů, jež nám pak mile dává jako dárek. Já sama jsem před dvěma lety skončila u výroby balzámu na rty s kousky čerstvých višní ze zahrady. Do týdne mi zplesnivěl. Asi na to prostě nemám talent, myslela jsem si tehdy. Na kurz jsem šla. Alespoň si budu moci u těch, které jsem oním višňovým balzámem hrdě obdarovala, napravit reputaci. Za jarního večera jsem zamířila do žižkovské kavárny Pracovna, která za mini kavárničkou v přední části ukrývá ještě jeden větší sál s dřevěnou podlahou a obrovským stolem. Na něm se skví úhledně srovnané lahvičky s různými tekutinami a tuhými vosky.

Petra Seidlová a Tereza Máčelová na svém kurzu Liška Mazaná.Autor:

„Ten balzám ti zplesnivěl, protože jsi tam dala čerstvé višně, které obsahují spoustu vody. Ta se rychle kazí,“ vysvětluje mi Petra. Prvním produktem byla dvoufázová pleťová voda z levandulové vody, oleje a destilované vody. Výroba byla jednoduchá. Ty tři ingredience se jen smíchaly dohromady a vznikla svěží odličovací voda, která vám obličej promastí mandlovým olejem a duši pohladí čerstvou květinovou vůní. Mimochodem, květ levandule zklidňuje bolesti hlavy, nervozitu i závratě.

Kurzy pořádají Petra s Terezou už víc než rok. Jedna nechala školy, druhá práce produkční a vrhly se na předávání znalostí, jak vytvořit vlastní kosmetiku nezatíženou chemickými látkami nebo testováním na zvířatech. Začínaly s jednoduchými balzámy, které postupně nahradily ty s promyšlenou konzistencí i vůní. Obě tvrdí, že se necítí být alternativními přírodními ženami, jak by si leckdo o mladých holkách, které se celkem striktně vyhýbají nákupům v drogerii, mohl myslet. Jejich příběh začal ještě v dětství, kdy obě osypané atopickým ekzémem poctivě poslouchaly doktory a patlaly na sebe nekonečná množství mastiček s kortikoidy. „Kůže atopiků je extrémně citlivá, jsme vlastně takové lakmusové papírky, což neznamená, že ty samé produkty nemají negativní efekt i na lidi s normální pokožkou. U nás se to jenom projeví prakticky hned,“ říká Petra.

Kurz Liška Mazaná začíná vždy lehkou teorií.Autor:

Kůže atopika nesnese parfemaci nebo alkohol, a přesto spousta krémů, které se k jejich léčbě doporučují, obsahuje právě tyhle složky. Výroba domácí kosmetiky není jen pro ty, kteří mají kožní problémy, ale prospěje úplně každému. „Dlouho jsme všichni byli ukolébaní tím, že co prošlo Evropskou unií, je v pořádku. Jenže ono není. Spousta výrobců třeba neuvádí použité ingredience přesně, takže tam například najdete slovíčko parfém, ale nikdo už nepíše, jaký a z čeho je složený. Může tak klidně obsahovat syntetické, pro tělo škodlivé látky a způsobit vám v první řadě alergickou reakci. To mi prostě nedává smysl,“ dodává Tereza, která se místo doživotního mazání kortikoidy pustila metodou pokus omyl do samoléčby.

Výroba balzámu na rty, ze kterého se přidáním barevných pigmentů stane rtěnka.Autor:

Začala lépe jíst a zajímat se o co nejpřírodnější přípravky, aby zjistila, že nejlepší jsou pro ni čisté oleje v biokvalitě jako makový, hroznový nebo mandlový. Petra začínala výrobou jednoduchých balzámů. „Neobsahují vodní složku, takže v klidu vydrží až tři roky.“ Mezitím jsme rozehřály bambucké a kakaové máslo, přidaly včelí vosk a nakonec mandlový a ricinový olej na hojení koutků a vitamin E, který působí jako antioxidant a konzervant zároveň. Balzám byl na světě. „Spousta krémů leží nějakou dobu ve skladu, než se dostanou ke koncovému zákazníkovi, u kterého se předpokládá, že vydrží dalších pár let. Vlastnoručně vyrobený krém podle našeho receptu se vám zkazí po pár týdnech v ledničce, ale v tom je právě to kouzlo! Je čerstvý, bez jakýchkoli chemikálií. To, že produkt prošel, poznáte jednoduše po čichu,“ říká nadšeně Petra.

Odměřujeme mandlový olej na výrobu dvoufázové květové vody.Autor:

Přemýšlím, jestli to není příliš velký časový závazek. Přece jen všechny suroviny sehnat z ověřených zdrojů, aby to mělo smysl, pak pečlivě navážit a nakonec vyrobit. „Je to o prioritách. Nejdřív vám to třeba nepůjde tak rychle, ale časem získáte grif. Vyrobit si krém je pro mě rychlejší než zajít do drogerie a vrátit se zpět domů. A k tomu mám stoprocentní jistotu, co v něm je. Stačí mi zhruba dvanáct různých ingrediencí, ze kterých si udělám denní krém, masku na obličej a třeba i prací gel. To je další podstatná věc, kterou spousta lidí neřeší a přitom přímo na těle mají celý den oblečení máchané v chemikáliích,“ vysvětluje energicky Tereza.

Bez stahovacího pásu

Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m2, což z ní dělá největší orgán lidského těla. „Více než polovina toho, co na kůži naneseme, se vstřebává do krevního oběhu, což jde ilustrovat na příkladu nikotinových nebo hormonálních náplastí. Z toho jasně plyne, že syntetické látky obsažené v konvenčních kosmetických přípravcích se do našeho těla vstřebávají také,“ říká Andrea Mouaddab Vémolová, bývalá kosmetická redaktorka, dnes šéfredaktorka on-line magazínu LOHAS, která se přírodní kosmetikou důkladně zabývá devět let.

Účastnice kurzu poměřují vůně svých vlastnoručně vyrobených denních krémů.Autor:

Kůže má několik základních a důležitých funkcí, plní roli bariéry mezi vnějším a vnitřním prostředím, chrání tělo proti vniku škodlivých látek, mikroorganismům a UV záření. Je v ní uložena řada nervových zakončení, receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo poranění tkání. V podkožním vazivu se skladuje tuk, který má kromě funkce zásobárny vitaminů i funkci izolační. Kůže nám pomocí kožních cév a potních žláz udržuje stálou teplotu těla, takže pokud její póry namažeme čímkoli z ropných derivátů, jako jsou vazelína, minerální olej, parafín nebo propylenglykol, na pokožce se vytvoří neprodyšný mastný film, který nepropustí kyslík, což způsobí zadržování toxinů v těle. Na pleti se to může projevit různými ekzémy a alergiemi.

Řada kosmetických výrobků Mcely Bouquet má okolo 20 produktů, včetně těch pro děti.Autor:

„Obyčejná kosmetika nabízí efekt, většinou rychlý a často i skvělý, nesžije se ale s vaším tělem. Je to jako vzít si na nahé tělo s oblinami a originalitami, které k němu patří, šaty, které vás stáhnou v pase, podpoří vaše ňadra a čouhají z nich luxusní nohy ve stahovacích punčocháčích na vysokých podpatcích. Je to krásné, ale umělé a dá se to vydržet jen chvilku. Když šaty, potažmo konvenční krém, sundáte a přestanete používat, všechno se vrátí do původního stavu. To se vám s přírodní kosmetikou nestane, protože ta dodá vaší pleti přirozenou cestou to, co jí chybí, a pokud ji ‚sundáte‘, rovnováha v pokožce už je a efekt trvá.“

Podle babek bylinkářek

Své o tom ví i Inéz Cusumano, majitelka zámku ve vesnici Mcely kousek od Nymburka, ve kterém otevřela pětihvězdičkový butikový hotel Chateau Mcely. Vlastní též absolutní čich a čistě přírodní kosmetickou značku Mcely Bouquet. Když před dvanácti lety poprvé přijela na zámek, stařenky po okolí sbíraly byliny, kterým říkaly devatero kvítí. „Na konci června rozkvétají na okrajích Svatojiřského lesa, který lemuje náš zámek, byliny. Podle starobylých pohanských pranostik se v době letního slunovratu nakrátko oslabuje životodárná moc slunce a projevují se mocné síly země. A právě tehdy, na počátku léta, je nejvhodnější doba na sbírání bylin. Babky si nasbíraly devět druhů bylin, každou z jiného svahu s různou úrovní slunečního záření a jiným typem půdy. Kvítí pak sušily v devíti různých svazcích a nakonec přidávaly do čajů anebo je louhovaly v panenském rostlinném oleji, aby získaly hojivé regenerační balzámy. Devět bylin už je široké spektrum, takže něco na vás určitě zapůsobí,“ vysvětluje Inéz.

Řada kosmetických výrobků Mcely Bouquet má okolo 20 produktů, včetně těch pro děti.Autor:

S bylinkářskou lidovou tradicí naložila po svém. Vytvořila si vlastní mcelské devatero přidáním růže a levandule a začala vyrábět čisté koncentráty bez vody a rafinace s vysokým obsahem účinných látek. „Voda, kterou najdete ve většině kosmetických produktů, se rychle kazí, takže musíte přidat konzervanty. Zároveň se každá jednotlivá ingredience rafinuje, aby se zbavila nežádoucího zápachu nebo barvy. Proto jsou všechny krémy bílé. Jenže to, co vás na těch látkách zlobí, je často to nejúčinnější. No a já jsem to tam všechno chtěla nechat!“

Jedna věc je ale vařit si „zdravou“ kosmetiku doma v hrnci a druhá mít oficiální povolení Evropské unie. Mimochodem, abyste v České republice mohli vytvářet a prodávat vlastní kosmetiku, musíte splňovat přísné požadavky. Například musíte produkty vyrábět v samostatné místnosti vybavené nerezovou kuchyní. Každý produkt musí mít minimální dobu spotřeby několik měsíců, což je u přírodních produktů někdy problém. Další spočívá v použití čistých aktivních látek. „Aktivní přírodní ingredience jsou hodně drahé. Na kilogram výtažku spotřebujeme deset kilogramů rostliny a celý proces macerování trvá minimálně dva měsíce. Každý den se musí rostliny dvakrát obrátit a pravidelně doplňovat o další byliny. Je v pořádku, když si dáte tu péči a takovou kosmetiku navaříte, otázkou je, jestli někdo ten produkt koupí,“ říká Inéz, jejíž kosmetická řada se pohybuje od 390 do 1890 korun za výrobek.

Inéz Cusumano začala původně experimentovat v malé alchymistické laboratoři svého muže. Dnes má vlastní speciální laboratoř schválenou Evropskou unií.Autor:

Další boj nastává při prokazování účinnosti. „Velké firmy si mohou dovolit najmout někoho, kdo jim dokáže, že jejich produkty fungují. Když si někoho takového zaplatíte, většinou vám to skutečně prokáže. Bylo by fantastické, kdyby se testovaly přírodní produkty versus chemické. Mohl by to být dobrý projekt pro univerzitu, protože malovýrobci na takové testy nemají finance.“ A stejné je to i s certifikací. U kosmetiky, která se vyrábí v malých sériích, se investice do opatření, která budou odpovídat některému z přísných certifikátů, výrobcům nevyplatí. Že jsou výrobky Mcely Bouquet tvořeny pouze z přírodních složek, lze vyčíst z INCI na každé etiketě.

No paraben

Velké přírodní značky mají zpravidla certifikáty, které udělují nezávislé organizace. „Díky certifikátu je skutečná přírodnost výrobku jasně čitelná i pro spotřebitele. Certifikáty přírodní kosmetiky mají jasně specifikované standardy, které se liší jen minimálně. Rozdíl je v tom, že některé z nich jsou více etablované a oblíbenější jako například Soil Association, Ecocert nebo Nature. Vznikly na popud výrobců skutečné přírodní kosmetiky, kteří nechtěli klamat zákazníka reklamními slogany,“ vysvětluje mi Andrea Mouaddab Vémolová. Takové certifikáty mají výrobky značek jako Primavera, Dr. Hauschka, Weleda, Logona, Lavera, Santé nebo Alverde. Každý certifikát vám odpoví na otázku, jaký podíl složek je čistě přírodního původu a jedná-li se o organickou kosmetiku, kolik procent složek je z biopěstitelství. Existuje i seznam povolených neškodlivých konzervantů. Certifikáty dál hlídají způsob zpracování složek a konkrétní ingredience zakazují.

V podstatě by mělo platit, že co si dáváme na pleť, bychom měli být schopni bez následků i sníst. Inéz Cusumano přírodní kosmetiku také přirovnává k jídlu. „Jinak se cítíte, když sníte konzervu, a jinak, když si dáte něco čerstvého. U přírodního produktu je první efekt stejně dobrý jako ten dlouhodobý. Ale důležité je si uvědomit, že v první řadě našemu tělu pomáhá kvalitní strava, spánek a žádný stres. Kosmetika je jen dvacet procent toho všeho.“

Pravidla přírodní kosmetiky

Používejte hlavu! To, že na obalu produktu objevíte slovíčko přírodní, automaticky neznamená, že skutečně jde o přírodní kosmetiku. Kontrolujte složení i renomé značky. Na rozdíl od konvenční kosmetiky věnujte zvýšenou pozornost exspiraci produktu.

Používejte čich! Tak nejlépe poznáte, je-li kosmetika ještě v pořádku, anebo je zkažená.

Používejte zrak! Utvoří-li se například v odličovací vodě takový hutnější kousek, který tam původně nebyl, produkt dál nepoužívejte. Stejně tak je to s barvou. Vnímejte, jestli se na něm netvoří modrá nebo zelená plíseň.

Nebojte se, když šampon nepění. Pravděpodobně neobsahuje průmyslová pěnidla jako SLS (sodiumlaurylsulfát) a SLES (laurethsulfát sodný), které jsou nyní zkoumána kvůli možné toxicitě.

Nedal-li vám šampon stejný objem a zdánlivou sílu jednotlivých vlasů jako ten se silikony i parabeny, zkuste se zaměřit na doplňky stravy, které vlasy posílí zevnitř.

Nebojte se olejů! Častým a nesprávným krokem je vysušování mastné pleti. O to víc se v ní totiž tvoří maz. Zkuste pleť před spaním promasírovat šetrným mandlový olejem. Přírodní krémy bývají občas mastnější kvůli absenci chemických konzervantů a látek zvyšujících absorpci produktu.

Díky vysokému obsahu aktivních látek vám stačí pár produktů, které nemusejí být specializované na každou část těla. Nebojte se natřít hutnějším krémem na tělo i obličej.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video