Česko je zemí rozhleden. Teď je ten správný čas na jejich zdolávání | E15.cz

OBRAZEM: Česko je zemí rozhleden. Teď je ten správný čas na jejich zdolávání

pej

Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. V celosvětovém měřítku se Česko může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně je u nás téměř 500 rozhleden a vyhlídkových věží. V danou dobu, která je ovlivněná uzavíráním jiných památek a dalších turistických cílů, jsou právě rozhledny vhodným místem k návštěvě. Mnohé jsou otevřeny i nyní. Zaujmou třeba tvarem. Rozhledna jako zrcadlo, rozhledna jako vodojem nebo rozhledna jako ruské kolo. Podívejte se na některé z nich. 

Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

Mezi nejoriginálnější rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zprovozněna před dvěma lety. Z nejnovějších je pak velmi originální takzvané Zrcadlo nad Tanvaldem.

Podívejte se na ty nejzajímavější rozhledny:

Autor: pej
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!