OBRAZEM: Zpracovatel plastů Fatra slaví 85 let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Začínala výrobou plynových masek i hraček. Fatra slaví 85 let

pab

Plynové masky, ochranné oděvy, hračky, ale i technická pryž - to jsou výrobky, se kterými začínala společnost Fatra. Během 85 let se vypracovala na jednoho z největších zpracovatelů plastů v Česku.

Napajedelskou společnost Fatra založil koncern Baťa už v roce 1935, o pět let později se podnik začal orientovat především na zpracování plastických hmot. Během druhé světové války podle serveru iRozhlas zachránil před transportem do koncentračního tábora nebo popravou Bartoloměje Ranofreje, který tam pracoval jako technik.

Ranofrej byl zapojený do skupiny Obrana národa, která shromažďovala zbraně, připravovala povstání a organizovala v lesích vojenský výcvik nováčků. Krátce před prozrazením vyslala Fatra Ranofreje do své pobočky v Jugoslávii.   

Z poloviny vyrábíme tvrďáky. Nejoblíbenější je zelený medvídek, říká šéfka továrny na bonbony

Dnes je Fatra součástí skupiny Agrofert, který se stal jejím stoprocentním vlastníkem v roce 2008. Do portfolia Fatry patří především podlahoviny nebo izolační fólie. Vyrábí také PVC granulát, plastové profily, obalové folie, paropropustné folie, hračky a svařované výrobky, vstřikované i tvarované výrobky. 

Tržby společnosti v roce 2018 přesáhly čtyři miliardy korun, to znamená meziroční zvýšení o čtyři procenta. Zisk však meziročně snížila o 26 procent na 169 milionů korun. Přes polovinu obratu tvoří tržby z exportu, firma vyváží do více než padesáti zemí světa.   

Podívejte se na historické snímky z Fatry:

Zora vyráběla před 120 lety ručně. Podívejte se, jak čokoládu dělá dnes
Babiš dál ovládá Agrofert a je ve střetu zájmů, uvedl i druhý audit Evropské komise

Autor: pab
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!