Od skla k výrobě vaků? Areál po Preciose chtějí koupit Ázerbájdžánci

 tovární areál sklářské společnosti Preciosa

tovární areál sklářské společnosti Preciosa Zdroj: čtk

Preciosa
 tovární areál sklářské společnosti Preciosa
Designové lustry společnosti Preciosa
 tovární areál sklářské společnosti Preciosa
 tovární areál sklářské společnosti Preciosa
8
Fotogalerie

Jirkov chtěl odkoupit prázdný tovární areál sklářské společnosti Preciosa. Město chtělo většinu budov zbourat a pozemky nabídnout investorům. Zájem nyní projevila firma z Ázerbájdžánu, která by mohla v halách vyrábět vaky, řekl jirkovský starosta Radek Štejnar.

Realitní kancelář nabízela objekt od loňského listopadu za 27 milionů korun. Jeho součástí jsou tovární haly i administrativní budovy. Objekty, kde dříve pracovalo až 1000 lidí, jsou už druhým rokem prázdné. "Chtěli jsme zabránit tomu, aby areál chátral nebo se tam dostala nějaká riziková výroba. Snažíme se uhlídat, co by tam mělo být," uvedl Štejnar. Na jaře bude vypsána výzva na likvidaci starých průmyslových areálů, radnice tak chtěla využít státní dotaci na odkoupení a demolici.

Jednání s Preciosou přerušil nový investor. "Příští týden se sejdeme se zástupci firmy, kteří nám představí svůj záměr," řekl starosta. Bližší informace k případnému investorovi zatím nemá. "Jednat by se mělo o výrobu vaků, tzv. big bagy," dodal.

Areál se nachází poblíž centra města, v územním plánu je vyhrazen pro nerušící výrobu. Kdysi sloužil jako přádelna, později v něm lidé vyráběli skelná vlákna a posledních třicet let zaměstnanci sklářské firmy brousili ozdobné sklo. Doavadní majitel zajišťuje ostrahu a hlídání. Odhadní cena areálu byla podle Štejnara kolem devadesáti milionů korun.

Celková výměra prodávaných pozemků je podle informací realitní kanceláře skoro 45 500 metrů čtverečních, podlahová plocha budov činí zhruba 17.000 metrů čtverečních. Haly a budovy jsou podle zveřejněné nabídky v dobrém technickém stavu.