Odsouzení budou uklízet sníh. Do měsíce

Město nabídne úklid sněhu odsouzeným k obecně prospěšným pracím. Úrazy na chodnících nahlásilo radnici za prosinec deset lidí.

Pohmožděné obratle, sanice a prsteník. Nepříjemným zážitkem dopadla pro Lubomíra Kavana běžná cesta s vnukem do školy. Muž ze Suchého Vrbného upadl v prosinci na městském chodníku v Želivského ulici. „Pád byl tak rychlý, že jsem narazil temenem hlavy na zem,“ popisuje.
Kavan je jedním z mnoha chodců, kteří nechtějí uplatňovat odškodné na budějovickém magistrátu. Ten je na takové případy pojištěný. Zatím mu lidé nahlásili od začátku prosince deset úrazů. Kavana ale zajímají jiné věci: Který pracovník nesplnil povinnnost úklidu, a kdo je zodpovědný za kontrolu chodníků?
K zametání sněhu existuje obsáhlý dokument. Podepsalo ho město s firmou A.S.A. Plán zimní údržby Českých Budějovic vyjmenovává chodníky podle jejich důležitosti. Ty hlavní, jako například v ulicích Husova, Lidická, Na Sadech, má firma vyčistit do čtyř hodin po jejich zasněžení nebo zamrznutí. Je jich třiasedmdesát. Město má dalších 274 chodníků, které A.S.A. prohrabe a posype do dvanácti, respektive osmačtyřiceti hodin.
Skutečnost je ale jiná. Zasněžené chodníky patřící městu většinou prošlapou chodci, nebo je uklidí vlastními náklady obyvatelé přilehlých domů. V jiných jihočeských městech jsou na tom obyvatelé lépe. Ve Vimperku dostávají zdarma posyp. V Milevsku a v Táboře mají dokonce sněhovou službu. Obecní chodníky čistí brigádníci.
„Začali jsme s tím v listopadu. Zprvu moc zájemců nebylo, teď máme osm dobrovolníků. Mohou si vydělat až několik tisíc měsíčně,“ říká Ivana Kverková z odboru dopravy táborské radnice.
Podle Gabriely Prokopové z budějovického magistrátu mají na neuklizené chodníky upozorňovat hlavně chodci a zavolat na číslo dispečniku A.S.A. Dalším problémem je i posypový materiál. Obyvatelé mohou dostat zdarma písek, ale musí si ho objednat přes telefon nebo mail na radnici.
A úklid chodníků nezaměstnanými? Je zatím jen na papíře. V koaliční dohodě, kterou sepsaly Hnutí pro Budějovice, TOP 09 a ČSSD.
Náměstek primátora Kamil Calta tvrdí, že se do měsíce mnoho změní. Jedná s Probační a mediační službou, která bude nabízet na úklid chodníků odsouzené k obecně prospěšným pracím. „Měli by se do toho zapojit už tento měsíc,“ podotýká Calta.
Magistrát zajistí také dovoz písku jako posypového materiálu na žádost obyvatel až do jejich domu. Zlepšit se má spojení na dispečink pro zimní údržbu. „Obyvatelé ho nově najdou na titulní stránce městského webu,“ ujišťuje Calta.