Operativní leasing pomůže firmám ušetřit | E15.cz

Operativní leasing pomůže firmám ušetřit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zotavování z ekonomické recese, kterou přinesly uplynulé roky, s sebou i nadále nese vysoké nároky na snižování firemních mandatorních výdajů. Firmy, nehledě na svou velikost, hledají úspory všude a firemní autoparky nejsou výjimkou.

Finanční leasing je v podstatě úvěr – společnost nebo jednotlivec vede vozidlo v majetku, peníze na jeho pořízení jsou vypůjčené. Vozidlo je až do splacení v majetku leasingové společnosti.

<b><i>Operativní leasing pak v účetnictví vystupuje jako nájem – jediná spojitost mezi formami finančního leasingu je tedy pouze v podobném názvu. Operativní leasing je tak jistou formou outsourcingu, jehož předmětem je poskytování služeb spojených s firemním autoparkem včetně vozů jako takových. Nájemce je díky tomu oproštěn od všech starostí – nemusí se starat o pravidelnou údržbu, opravy v případě poruchy, stejně tak odpadá riziko plynoucí například z odcizení vozidla. Ve výsledku se tedy jedná o zajištění vozidla včetně kompletních služeb týkajících se zajištění provozu, které jsou hrazeny smluvenou pravidelnou měsíční částkou.</i></b>

Právě kvůli značnému pohodlí, které s sebou toto přenechání péče o správu vozového parku nese, se operativní leasing začíná v České republice těšit stále větší oblibě. Díky vysoké efektivitě lze za pomoci operativního leasingu dosáhnout u středních a velkých společností provozujících desítky až stovky automobilů řádově stotisícových úspor. O úspoře časové a úspoře lidských sil ani nemluvě.

#####Za průměrem EU zaostáváme

I přes nesporné výhody, které s sebou operativní leasing přináší, využívá jeho služeb v ČR v porovnání se zbytkem Evropské unie stále nepoměrně méně společností. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu Corporate vehicle observatory, který si nechala zpracovat společnost Arval – jeden z největších poskytovatelů fleetmanagementových služeb na bázi operativního leasingu na světě, působící také na českém trhu.

„Česká republika rozhodně sleduje celosvětový trend, kdy možnosti operativního leasingu využívají především větší firmy s vozovým parkem o velikosti řádově desítek automobilů. Na rozdíl od průměru Evropské unie je však procento společností, které svůj vozový park provozují na bázi operativního leasingu, zhruba poloviční. Zjednodušeně se tedy dá říci, že pouze každá druhá firma, která by na provozování autoparku prostřednictvím operativního leasingu mohla vydělat, tak činí. A toto procento je až překvapivě nízké,“ komentuje Jan Tejnor, manažer rozvoje obchodu ze společnosti Arval. Podle Tejnora je zarážející, že i větší společnosti často tíhnou spíše k financování prostřednictvím klasického finančního leasingu, a to i v případech, kdy se jim tato forma nemůže jednoznačně vyplatit.

*

Proč zvolit operativní leasing?

* Auto není v majetku nájemce čili vlastní aktiva jsou výnosnější
* Úspora při započítání časové hodnoty peněz
* Společnost může používat své prostředky na svůj core business, nikoli na správu vozového parku
* Poskytovatel operativního leasingu zajistí všechny mandatorní výdaje pro provoz vozu
* Asistenční služby stále v dosahu
* Časová, finanční i personální úspora na zaměstnancích
* Nízké administrativní zatížení společnosti
* Maximální optimalizace nákladů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video