Ostravu táhne mladík Palyza

Přes své mládí patří basketbalista Lukáš Palyza k tahounům NH Ostrava.

Basketbalisté NH Ostrava jsou v letošním ročníku jako vyměnění. Celou minulou sezonou se protrápili. Zato letos Ostravané předvádějí výborné výkony. Svůj podíl na tom má také jednadvacetiletý Lukáš Palyza, který patří k základním pilířům ostravského týmu. NH Ostrava sice svůj poslední zápas v Novém Jičíně prohrála 61:91, přesto mají Ostravané sezonu rozehranou výborně. „Všechno chtělo čas. Loni jsme měli za úkol ligu zachránit. Letos je všechno jinak. Trenér Hummel je u týmu už druhým rokem a tým si zvykl na jeho metody a na jeho styl hry,“ pověděl Palyza. Ostrava se v loňské sezoně také potýkala s tím, že tým nehrál kolektivně. „Ten problém byl hlavně v Američanech, kteří nechtěli nikomu půjčit balón a chtěli za každou cenu zakončovat. Letos všichni pochopili, že basketbal je kolektivní hra,“ těší Palyzu.
Mladý ostravský hráč při zápase na palubovce stráví v průměru šestadvacet minut. A Ostravě se to zatím vyplácí. „Kolik času strávím na palubovce, záleží i na tom, proti komu zrovna hrajeme. Já jako křídlo bráním taky soupeřovo křídlo, a pokud ten tým nemá na stranách zrovna kvalitní hráče, nemusím být na hřišti tak dlouho. Je to všechno o taktice,“ vysvětlil Palyza.
Svěřenci Zdeňka Hummela si letos vyšlápli i na Prostějov nebo Nový Jičín, který porazili. „Ty zápasy se nám mimořádně povedly. Po zápase s Prostějovem jsme se dozvěděli, že se nám měli smát, když viděli na videu, jakou máme přípravu. Možná nás i podcenili,“ říká Palyza.
Odchovanec VŠB Ostrava si letos z kraje roku vyzkoušel i stáž v italském klubu Sigma Coatings Montegranaro, který hraje nejvyšší italskou soutěž. „Italský manažer se domluvil s naším šéfem panem Kudelou na týdenních testech. Bylo to v době, kdy se nehrál žádný mistrák. Viděl jsem, že v Itálii je všechno rychlejší. Bylo to velice prospěšné. Viděl jsem, jak to chodí na tréninku. Všechny poznatky jsem pak řekl i našim trenérům. Myslím, že to mělo přínos i pro klub,“ míní Palyza.

Zahraničí počká

O tom, že by v nejbližší době plánoval nějaký přestup do zahraničí, ale neuvažuje. „Letos je sezona tak dobře rozehraná, že by se mi nikam nechtělo. A v budoucnu bych to chtěl řešit tak, že bych si chtěl vyzkoušet zahrát si v nějakém českém špičkovém týmu. Něco dokázat a potom přestoupit. Nemá smysl někam jít jako mladý kluk a pak se nedostat ani na hřiště nebo odejít hostovat někam do třetí ligy,“ má v tomhle Palyza jasno.
Kvůli testům v Itálii propásl student ekonomické fakulty i utkání hvězd, do kterého jej nominovali basketbaloví fanoušci. V dovednostních soutěžích měl dokonce házet tříbodové pokusy. „Hlasy od fanoušků mě potěšily, ale každý basketbalista mi potvrdí, že by si všichni zkusili zahraniční stáž,“ dodal Palyza. Talentovaný basketbalista je specialistou na tříbodové pokusy, a právě tato vzdálenost, odkud se hází na koš za tři body, se letos posunula o půl metru dozadu. „Musel jsem to pořádně natrénovat. Nejde si myslet, že udělám jen půlkrok dozadu a bude mi tam všechno padat. Ale pokud je ta střela klidná, tak si myslím, že nemáme problém proměňovat,“ je přesvědčený Palyza, u kterého se průměr úspěšných tříbodových pokusů blíží ke čtyřiceti procentům.
Pro letošní rok si Palyza přeje, aby tým zůstal v kontaktu s čelem tabulky. „Zatím jsme na pátém místě, ale kdyby se nám povedlo ještě o příčku poskočit, bylo by to fantastické,” zamyslel se Palyza. Výhodu ostravského týmu spatřuje Palyza i ve staré hale Tatran, kde basketbalisté hrají své zápasy. „Hala je opravdu specifická a nikomu se tady nehraje dobře. Toho bychom mohli využít třeba v play-off, pokud do něho postoupíme. Přejít přes první kolo by byl super úspěch,“ nastínil basketbalista, čeho by chtěl letos dosáhnout. Kromě basketbalu se Palyza věnuje i škole. „Studuji ekonomickou fakultu. Studium je individuální a spousta sportovců toho využívá. Takže problém skloubit školu se sportem, nemám,“ uzavřel Palyza.