Oživení stavebního trhu přijde možná už příští rok | E15.cz

Oživení stavebního trhu přijde možná už příští rok

Krize ve stavebnictví bude letos pokračovat. Svaz podnikatelů ve stavebnictví očekává, že firmy budou muset letos propustit kolem 50 tisíc lidí. Na odborné konferenci Očekávaný vývoj odvětví stavebnictví to řekl člen představenstva svazu Rudolf Böhm.

Jeho odhady jsou pesimističtější než nedávno zveřejněné odhady odborářů, kteří předpokládali, že o práci přijde asi 40 tisíc zaměstnanců stavebních firem. Podle Böhma nastane v sektoru oživení patrně až v roce 2012 nebo 2013. Svaz vypracoval několik variant vývoje. Ta prezentovaná v Brně je nejpesimističtější. „Jednoznačně platí krizová varianta. Ta je možná rozpracovaná nejméně, protože se s ní příliš nepočítalo. Pro firmy platí snaha zachránit, co se dá,“ uvedl Böhm.

#####Klesá počet veřejných zakázek

Podle údajů svazu loni oblast pozemního stavitelství klesla o 8,4 procenta. Inženýrské stavitelství, které v roce 2009 táhlo stavební výrobu, zaznamenalo pokles o 6,7 procenta. Trvale a výrazně klesá počet veřejných zakázek. Pro sektor jsou určující tendry vypsané loni. V oblasti pozemních staveb šlo o tendry za 46,5 miliardy korun, což je o 17 procent méně než v roce 2009. U inženýrských staveb byly vypsány veřejné zakázky za 75,6 miliardy korun, což je méně než polovina roku 2009. Z toho největší byl pokles u dopravní infrastruktury, kde byly vypsány zakázky za 23,7 miliardy. V roce 2009 to byly tendry za 97,5 miliardy korun.

Ceny stavebních prací klesly o 2,5 procenta, počet dokončených bytů poklesl o 5,3 procenta. Rovněž se snížil počet zahajovaných bytů – o 24,6 procenta. Oblast stavebnictví se podle svazu v hospodářské krizi změní. Jiná bude struktura poptávky. Zvýší se zejména podíl energetických staveb a základním principem se stane koncepce udržitelného stavění.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud