Parkování zadarmo končí | E15.cz

Parkování zadarmo končí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radní chtějí v Hradišti zpoplatnit parkovací místa blízko centra. Sedmička ví, kde půjde i dál parkovat bez placení.

Ráno zaparkují, za pár minut jsou ve městě, odpoledne odjedou. A přitom neutratí ani korunu. Řidičů, kteří v Uherském Hradišti využívají bezplatná parkoviště blízko centra, jsou stovky. Již brzy to ale bude nebývalý luxus, na který bude většina lidí jen vzpomínat. Radní totiž hodlají většinu míst zpoplatnit.
„Parkování je placené ve všech městech a u nás to nebude jinak,“ potvrdil vedoucí hradišťského odboru dopravy Radim Šupka.

Jako první přijde na řadu parkoviště u kina Hvězda. Každé ráno tam své auto odstaví na sedmdesát řidičů. Najít tam přes den volné místo je pak téměř nemožné. Stejné je to u vlakového nádraží i policejní stanice.

U kina nechají radní na podzim postavit závoru a automat. „Parkuji tady často, protože to mám kousek do práce. Ve městě je to totiž drahé. Ale už přemýšlím, kam budu auto dávat po zavedení poplatku,“ poznamenala řidička Petra Dvořáčková.

Místo ní by tady měli najít místo hlavně plavci, kteří zamíří do nového hradišťského aquaparku. Pro ně bude totiž placení výhodnější než pro ty, kteří tam auto budou chtít jen odstavit.
Do kapsy sáhnou v příštím roce i řidiči parkující u vlakového nádraží. Teď se jim tam stání vyplatí. Auta sice nechávají na trávě, v blátě a dírách, ale na náměstí jsou za dvě minuty. Pozemek už však patří radnici. Ta ho chce upravit a vybírat peníze.

Ohrožené je také bezplatné parkování u sídla policie. Řidiči tam nechávají auta na pevné ploše, na náměstí to mají pěšky pět minut, a vůz je navíc díky blízkosti policistů poměrně v bezpečí. I proto bývá parkoviště dopoledne beznadějně zaplněné.

„O změně na placené parkování zatím neuvažujeme,“ tvrdí sice Ivan Kallus, obchodně-dopravní náměstek firmy ČSAD, které plocha patří. Radním se ale bezplatná konkurence nelíbí a v budoucnu chtějí automat postavit i tady. Kolik se bude za parkování na zmiňovaných místech platit, ještě nerozhodli.

Vzkaz pro řidiče je ale jasný: Kdo chce parkovat zdarma, bude si muset zvyknout na delší cestu do města. Například z areálu bývalých kasáren trvá procházka zhruba sedm minut. Ve školním roce tam však velkou část plochy zaplní auta dojíždějících studentů. Využít se dá i pár nových neplacenáých míst u hradišťské nemocnice.

Poslední možností, jak najít volné místo a neplatit, jsou odstavná parkoviště u obchodních domů Kaufland a Tesco, případně právě rozšiřovaná plocha u zimního stadionu. Cesta do města z nich však trvá minimálně deset minut, proto jsou parkoviště zatím poloprázdná.

Podle Šupky je nejlepší možností jak levně parkovat blízko úřadů loni otevřená plocha pro dvě stě aut vedle vlakového nádraží. „Zaplatíte dvacet korun a můžete po městě běhat třeba půl dne,“ řekl Šupka. S tím souhlasí i řidička Kamila Havlíčková. „Jinde místo ani nehledám. Ta částka je únosná a do obchodu to mám kousek,“ uvedla žena.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video