Peršanka Fanny si našla kamarádku. Obyčejnou domácí kočku Agátu | E15.cz

Peršanka Fanny si našla kamarádku. Obyčejnou domácí kočku Agátu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fanny z Belvederu je teprve pět let, váží čtyři kilogramy a už je šampionkou. O kom je řeč? O perské kočce.

Krémová kočka s tmavě hnědými znaky se narodila v boleslavské Chovné stanici Belveder. Proto má za křestním jménem přídomek z Belvederu. Jednasedmdesátiletá chovatelka Marta Tesařová má kočky ráda od dětství. Proto založila chovnou stanici, kterou provozuje už více než dvacet let. Poslední peršanku z vlastního chovu vystavila uplynulý víkend na Klubové výstavě ušlechtilých koček Nezávislého chovatelského klubu v Mladé Boleslavi.
Její Fanny je tam jedinou zástupkyní dříve populárního plemene. Kotě peršanky s průkazem původu vyjde zhruba na deset tisíc korun. Nákladná je také i péče a nejlevnější není ani krmení. Perské kočky vyšly z módy. Nahradila je plemena Ragdoll nebo Mainská mývalí. „Pro mne jsou ale stále nejkrásnější peršani. Snad proto, že je tak ráda češu,“ míní Marta Tesařová.

Kotě krmila lžičkou

Fanny se narodila z šestého vrhu císařským řezem. Chovatelé musejí dávat koťatům jména vždy od toho písmene abecedy, které k vrhu patří. Šestému náleží písmeno F, první je vždy A. „Fanny jako Fanda, protože ji všichni fandili, aby přežila,“ říká Marta Tesařová a hladí kočku po těle. Její matka Kleopatra nemohla kotě porodit, veterinář se snažil porod vyvolat. Pak rozhodl o sekci. „Kočičí holčičku s matkou Kleou jsem odvezla domů,“ vzpomíná zkušená chovatelka, které za život prošlo rukama nejméně pět set koček. „Kleopatra ztratila mléko, musela jsem kotě krmit po lžičkách,“ vypráví Tesařová.
Ještě před pěti lety běhalo v domě Tesařových pět peršanek. Osud si pak ale s jejich životem krutě zahrál. Jednu někdo zastřelil malorážkou, druhá se utopila v bazénu, třetí zakousl pes a čtvrtá zemřela na selhání ledvin. Fanny nyní chovatelka opatruje jako oko v hlavě. „Chodí se mnou na zahradu, kde okusuje trávu. Zahradu si hlídá jako teritorium,“ popisuje Marta Tesařová. I když nemůže mít kočka potomky, vykastrovat ji chovatelka nenechala. „Trpí ledvinovou nedostatečností, takže by pro ni březost byla rizikem,“ vysvětluje Tesařová. Proto ji musí venku pečlivě hlídat. „Když jí řeknu, Fanny, jdeme domů, tak jde,“ tvrdí Tesařová.

Chovatelka píše knihy

Fanny, která na výstavách získala třikrát ocenění Výborná 1 CAC od různých rozhodčích, a díky tomu má titul šampion, má novou kamarádku. Tou je domácí kočka Agáta. Aby ta obyčejná utužila přátelství s Fanny, donesla jí živou myš. Peršanka, která žere jen speciální granule, ale nevěděla, co s ní. Co s myším příběhem, ví naopak sama Marta Tesařová. Píše už druhou knížku o kočkách a příhodu s myší do ní hodlá zapracovat. První titul Můj život s kočkou, který měl velký ohlas, autorka vydala před dvěma lety.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video