Pestrobarevná podívaná. Turci restaurují koberce pomocí slunečních paprsků | E15.cz

Pestrobarevná podívaná. Turci restaurují koberce pomocí slunečních paprsků

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pole na jihozápadě Turecka pokryly v těchto dnech tisíce pestrobarevných koberců, která tam jako každoročně budou řadu týdnů. Tamní výrobci a restuarátoři koberců totiž využívají slunce, aby koberce získaly ty správné starožitné barvy. Informoval o tom deník Hürriyet.

"Nechávám koberce na slunci, aby je zbavilo všeho vyjma organického barviva a vlny," popsal Halil Börekçi, výrobce koberců v Döşemealti, které leží u turistického letoviska Antalya. "Vystavením slunečnímu svitu přes den koberce změknou a v noci zvlhnou, takže se z nich dostane všechna zašlá špína a získají ty správné barvy," dodal.

Koberce totiž do Döşemealti přiváží z různých koutů země, kde je kupuje zejména od starších lidí a pak je restauruje. Podobně jako jeho kolegové si od místních zemědělců po sklizni pronajímá rozsáhlé plochy polí, na nichž pak rozloží koberce. Kromě zájemců o nákup přijíždějí do oblasti i turisté, kteří si pestrobarevná kobercová pole jen fotí.

Tkaní koberců je tradičním tureckým řemeslem, které se dědí z generace na generaci. Pro různé oblasti jsou typické různé barvy i vzory. Podle tradice ale nemá být ručně tkaný koberec bezchybný, každá tkadlena by měla udělat záměrně chybu, protože, jak praví muslimská víra, jen Alláh je dokonalý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video