Pestrobarevná podívaná. Turci restaurují koberce pomocí slunečních paprsků | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Pestrobarevná podívaná. Turci restaurují koberce pomocí slunečních paprsků

ČTK

Pole na jihozápadě Turecka pokryly v těchto dnech tisíce pestrobarevných koberců, která tam jako každoročně budou řadu týdnů. Tamní výrobci a restuarátoři koberců totiž využívají slunce, aby koberce získaly ty správné starožitné barvy. Informoval o tom deník Hürriyet.

"Nechávám koberce na slunci, aby je zbavilo všeho vyjma organického barviva a vlny," popsal Halil Börekçi, výrobce koberců v Döşemealti, které leží u turistického letoviska Antalya. "Vystavením slunečnímu svitu přes den koberce změknou a v noci zvlhnou, takže se z nich dostane všechna zašlá špína a získají ty správné barvy," dodal.

Koberce totiž do Döşemealti přiváží z různých koutů země, kde je kupuje zejména od starších lidí a pak je restauruje. Podobně jako jeho kolegové si od místních zemědělců po sklizni pronajímá rozsáhlé plochy polí, na nichž pak rozloží koberce. Kromě zájemců o nákup přijíždějí do oblasti i turisté, kteří si pestrobarevná kobercová pole jen fotí.

Tkaní koberců je tradičním tureckým řemeslem, které se dědí z generace na generaci. Pro různé oblasti jsou typické různé barvy i vzory. Podle tradice ale nemá být ručně tkaný koberec bezchybný, každá tkadlena by měla udělat záměrně chybu, protože, jak praví muslimská víra, jen Alláh je dokonalý.

OBRAZEM: Luxus se slevou. Celebrity se zbavují honosných rezidencí, na prodeji tratí miliony
Fotografičtí „Oscaři“: Sony World Photography Awards vyhráli gepardi či hroutící se elektrárna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!