Pierre Brice, filmový Vinnetou, oslavil pětaosmdesátiny

Pierre Brice

Pierre Brice Zdroj: Profimedia.cz

V rodné Francii ho příliš neznají, ale v Německu i v ČR je představitel Vinnetoua Pierre Brice, který 6. února oslavil pětaosmdesáté narozeniny, velkou filmovou hvězdou.

Ve Francii v 60. letech kvůli podobě s Alainem Delonem o mnoho rolí nezavadil, a tak když dostal nabídku na náčelníka Apačů z německých indiánek, nebylo co řešit. První film s Vinnetouem natočil Brice v roce 1962 a poslední, jedenáctý, v roce 1998.

Brice, rodák z Brestu v západofrancouzské Bretani, nastoupil v 19 letech do armády a za „svobodu, rovnost a bratrství“ bojoval v Indočíně a Alžírsku. Po návratu z vojny se živil příležitostně jako model či akrobatický tanečník a bral soukromé hodiny dramatického umění u ruského emigranta, herce, který měl za sebou slavnou Stanislavského školu.

Briceova hvězda začala stoupat po berlínském festivalu v roce 1962, kam přijel se španělským snímkem Los Atracadores (Zločinci) a kde mu německý producent Horst Wendlandt nabídl roli Vinnetoua. Brice kývl, i když tehdy neuměl německy (text si zapamatovával foneticky), ani jezdit na koni. V Německu našel i manželku Hellu, s níž se v roce 1981 oženil a žije s ní dodnes.

Pierre Brice jako VinnetouPierre Brice jako Vinnetou | Profimedia.cz

Pierre Brice byl vždy velmi aktivní i mimo filmové ateliéry, působí například jako velvyslanec Dětského fondu OSN (UNICEF). V roce 2004 mu vyšla autobiografie Vinnetou a já. Nazpíval také několik desek a před pár lety vystupoval v Německu s Karlem Gottem, s nímž se přátelí.