Plán pro Prahu: 20 tisíc nových bytů | E15.cz

Plán pro Prahu: 20 tisíc nových bytů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na základě monitoringu databáze EIA, webových stránek developerských společností a dalších veřejně přístupných zdrojů spočítali analytici společnosti Ekospol, že k 30. 9. 2011 plánovali developeři v Praze výstavbu celkem 19 973 nových bytů v projektech s 50 a více byty.

Mohlo by se tedy zdát, že dopady krize na rezidenční development nebyly tak ničivé, jak se předpokládalo. Překvapující je především tempo nárůstu developerských projektů a bytů v přípravě – zatímco mezi třetím čtvrtletím let 2009 a 2010 vzrostl počet plánovaných bytů meziročně o 18,65 %, při srovnání let 2010 a 2011 už to bylo o 25,58 %.

#####Plány a realizace vs. nejistá budoucnost

„Zahájení inženýrské činnosti a získávání potřebných povolení nutně nemusí znamenat faktickou realizaci developerského projektu,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu. Klíčovými faktory pro realizaci každého developerského projektu jsou podle Korce získání dostatečného množství předprodejů a především zajištění financování celého projektu, což je dnes pro řadu developerů problém.

„Bude zajímavé sledovat, jaký podíl plánovaných projektů se v době 1–3 let skutečně bude realizovat. Při zvážení toho, co nás v příštím roce čeká, tedy především zvyšování dolní sazby DPH a velmi pravděpodobně další pokračování hospodářské recese, si myslím, že nejméně polovina z plánovaných projektů nepostoupí do fáze skutečné realizace,“ předpovídá Korec.

#####Největší rozvoj? Praha 4, 9 a 10

Naopak potenciál Prahy 5, dlouhodobě jedné z nejvýznamnějších rozvojových lokalit metropole, postupně upadá. Zaujímá sice stále čtvrté místo v pořadí, ale již s odstupem (plánováno 2910 nových bytů).

„Zejména v oblasti Stodůlek a Zličína, kde v době boomu byla developerská aktivita největší, vyrostlo v krátké době několik tisíc nových bytů. Zde se poptávka do značné míry nasytila,“ domnívá se Korec. „Proto developeři své nové projekty směřují do obvodů, které mají díky dobré dopravní dostupnosti a dostatku zeleně v okolí ještě bouřlivý rozvoj před sebou.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video