Plavat mohou s rodiči i nemluvňata | E15.cz

Plavat mohou s rodiči i nemluvňata

Tomáš Blažek

Pro mnohé je šílená představa, že by jejich šestiměsíční dítě mohlo plavat v bazénu. Může. A prospěje to dítěti i jeho rodičům.

Plavání kojenců a malých dětí utuží zdraví a zlepší fyzický a duševní vývoj dětí i sounáležitost rodiny. Do bazénu chodí s rodiči děti od šesti měsíců do sedmi let věku.

„Příprava může být v rodině, pak od šesti měsíců mohou chodit děti s rodiči plavat do našeho klubu do bazénu Demlova,“ řekla Jaroslava Řehořková z Baby clubu Plaváček.

V Jihlavě tutéž službu nabízí rodičům a jejich dětem také firma Aqua club Orca, která využívá malého bazénu ve Smetanově ulici v centru města. „Jarní kursy začínáme 6. dubna, zájemci se mohou přihlásit do konce března,“ vysvětlila Hana Lexová, majitelka firmy Orca.

V Plaváčku instruktorky nejprve přicházejí do rodiny. Od dvou měsíců dítěte do přibližně půlroku jeho života probírají s rodiči teoretickou průpravu. Tyto lekce jsou zpravidla tři, potom mohou rodiče s dítětem přijít do bazénu.

Každý rodič musí podepsat čestné prohlášení, že jeho dítě netrpí infekční chorobou.
Překážkou plavání malých dětí není ani srdeční choroba. „Plavaly s námi i děti po operaci srdce a bylo to bez problémů. Není to zásadní handicap,“ říká Řehořková.

Plavání posiluje břišní, zádové a krční svalstvo. Funguje jako rehabilitace. „Děti se otužily, zpevnily,“ oceňuje Denisa Vodičková, která se svými dětmi chodila do plavání.
Důležité je, že děti a rodiče společným pobytem ve vodě posilují svůj vztah. „Všechno, co dítě dokáže, dokáže s pomocí rodiče. Tím se upevňuje jejich vzájemný vztah, vzrůstá důvěra,“ povídá Řehořková.

Děti, kterým se plavání zalíbí, mohou v kursech pokračovat. Nejlepší pak skončí v jihlavském klubu, jehož trenéři vychovali řadu špičkových závodníků.
Plavání zlepšuje kondici, přispívá ke správnému držení těla. „Lze ho doporučit při potížích s páteří jako součást rehabilitace,“ řekl sportovní lékař Ladislav Čepera.

Autor: Tomáš Blažek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.