Počet plánovaných bytů v Praze přesahuje 20 tisíc | e15.cz

Počet plánovaných bytů v Praze přesahuje 20 tisíc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Developeři plánují vystavět v rezidenčních projektech s 50 a více byty v nejbližších letech v Praze 20 765 nových bytů. Oproti stavu před dvěma lety, kdy bylo na konci prvního čtvrtletí v metropoli plánováno necelých 15 tisíc bytů, vzrostlo toto číslo téměř o 40 procent. Vyplývá to z poslední analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která provádí detailní monitoring pražského rezidenčního trhu již šestým rokem.

„Pokud vyfiltrujeme plánované projekty podle katastrálních území, které zhruba odpovídají jednotlivým městským částem, pak nejatraktivnější osmička sestává z následujících lokalit: Uhříněves, Horní Měcholupy a Hostivař v Praze 10, Hloubětín a Letňany v Praze 9, Modřany v Praze 4, Stodůlky v pátém městském obvodě a trochu překvapivě i Žižkov v Praze 3. Ve všech těchto lokalitách přesahuje počet plánovaných bytů tisícovku,“ vypočítává Korec.

V situaci, kdy se na pražském trhu s novostavbami prodá ročně zhruba tři až tři a půl tisíce nových bytů, však podle Korce bude z těchto plánovaných bytů fakticky realizována méně než polovina. „Nejdůležitějšími faktory jsou dostatek koupěschopné poptávky a také stabilita a kapitálová síla developerů. Přitom těch skutečně silných je v Praze jen pár. Již tato dvě limitující kritéria odsuzují přibližně polovinu plánovaných projektů k tomu, aby zůstaly jen na papíře,“ domnívá se Korec.

Analytici společnosti získávají informace o plánovaných projektech z veřejně přístupných zdrojů – databáze EIA, webových prezentací developerských společností a vyjádření developerů v médiích. Plánovaný developerský projekt znamená, že je daný projekt buď ve fázi získávání potřebných povolení, nebo již má vydáno územní rozhodnutí (případně stavební povolení), ale byty se ještě neprodávají.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery