Počet volných kanceláří v Česku bude klesat | E15.cz

Počet volných kanceláří v Česku bude klesat

Míra neobsazenosti kancelářských budov v Česku činila k letošnímu 30. červnu 11,9 procenta a i nadále se očekává pokles. V současné době je podle společnosti Colliers International ve výstavbě 191 tisíc čtverečních metrů těchto ploch. Průměrný čistý měsíční nájem kanceláří kategorie A v České republice je nyní ve výši 17,50 eur/m2 (430 korun). Ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy vypadá český trh stabilně. Průměrný měsíční nájem na Slovensku je 11,5 eur/m2 a ve výstavbě je tam 95 tisíc metrů čtverečních, zatímco v Maďarsku staví 50 tisíc metrů čtverečních s průměrnou výši nájmů 12,5 eur/m2.

Nejsilnějším trhem ze zemí našeho regionu je Polsko, kde průměrný nájem kancelářské plochy činí 22,5 eur/m2 a země zažívá boom ve výstavbě administrativních budov o ploše 431 255 metrů čtverečních. “Region střední a východní Evropy vykazuje dobré výsledky, poptávka po dodatečných kancelářských prostorách roste a developerské společnosti mají projekty ve výstavbě. V této souvislosti se český trh vyvíjí velmi dobře. Nicméně není čas na odpočinek, v průběhu dalších dvanácti měsíců na region střední a východní Evropy čekají ekonomické výzvy v důsledku současné krize v eurozóně. Vývoj v eurozóně můžeme mít přímý dopad na trhy v regionu CEE,“ řekl Omar Sattar, Managing Director, Colliers International, Česká republika.

Ve většině sledovaných zemí regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky dosáhla výše nájemného kancelářských prostor mírný nárůst. Podle pololetní zprávy byl ale zaznamenán jak výrazný růst, tak značný propad na obou koncích hodnotící stupnice. Přední místa zaujala klíčová města ruského trhu Moskva a Petrohrad, která jako pololetní výsledek vykázala 11 resp. 10procentní nárůst. Londýnský West End vykázal nárůst nájemného přibližně o 10 procent. Mezi trhy, které naopak zaznamenaly pokles nájemného, můžeme počítat Atény (-7 %), Dubai (-8 %) a Sofii (-8 %). Příčinou těchto propadů je pokles poptávky (Atény) nebo přebytek nově dostavených kanceláří (Dubai, Sofie).

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!