Porodila v 5 letech: Pohnutý životní příběh dívky, která se stala nejmladší matkou na světě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Porodila v 5 letech: Pohnutý životní příběh dívky, která se stala nejmladší matkou na světě

Martin Mrázek - Reflex.cz

Když pětiletou Linu Medinu přivedli rodiče poprvé do nemocnice, lékaři se domnívali, že za její neobvykle veliké břicho může obrovský nádor. K jejich překvapení ale testy ukázaly, že je holčička z peruánské vesničky Ticrapo v sedmém měsíci těhotenství.

Doktor Gerardo Lozada, který tomu pravděpodobně nemohl uvěřit, odvezl dívku za specialisty až do hlavního města Peru. Jenomže i v Limě zjistili to samé. Dívka byla navzdory všem předpokladům těhotná.

Už o měsíc a půl později, 14. května 1939, Lina ve věku 5 let, 7 měsíců a 21 dnů porodila. Stala se tak nejmladší doloženou matkou vůbec. Linin syn, který kvůli příliš malé pánevní oblasti matky přišel na svět císařským řezem, vážil 2,7 kilogramu. Dostal jméno Gerardo, po lékaři, jenž se o Linu staral. A až na nízkou hmotnost byl chlapec zcela zdravý.

Ačkoliv tento případ může někomu připadat jako naprosté sci-fi, lékařské záznamy z tehdejší doby byly několikrát kontrolovány a doktoři vždy došli ke stejnému závěru. Lina Medina byla skutečně těhotná. Její případ poprvé zveřejnil Dr. Edmundo Escomel v La Presse Médicale. Ten potvrdil, že dívka měla plně vyvinuté pohlavní orgány a prošla předčasnou pubertou. První menstruaci měla mít dokonce již v 8 měsících.

Veřejnost samozřejmě velmi zajímalo, kdo je otcem dítěte. Policie dokonce zatkla pro podezření ze sexuálního zneužívání Linina otce, ale pro nedostatek důkazů jej musela později propustit. Dívka samotná na tuto otázku nikdy neodpověděla. Dr. Lozada nicméně v záznamech naznačuje, že to Lina možná ani sama nevěděla, neboť mu nikdy nedokázala dát přesnou odpověď.

Malý Gerardo byl zpočátku vychováván jako Linin bratr, ale v deseti letech se přece jen dozvěděl pravdu. Dr. Escomel se obou dětí ujal a zajistil Lině práci v jedné z peruánských klinik, aby mohla svému synovi zajistit kvalitní vzdělání. Gerardo nakonec podlehl leukémii již ve 40 letech. Jeho matka se později vdala a v roce 1972 porodila druhého syna. Ten nyní žije v Mexiku. Samotná Lina živoří v chudinské čtvrti na předměstí hlavního města Peru. Je jí již 83 let a jakýkoliv kontakt s novináři dlouhodobě odmítá.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Martin Mrázek - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!