Potrubí pokřtilo ve Velbloudovi Flashku | e15.cz

Potrubí pokřtilo ve Velbloudovi Flashku

Šárka Kotzinová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Déle než obvykle trvalo vydání nového alba skupiny Potrubí. S výsledkem jsou ale členové kapely spokojení.

Po čtyřech letech vydává českobudějovická funk-rocková
stálice Potrubí novou nahrávku Flashka. Většina písní vznikla již v létě 2010. Na těchto skladbách se podíleli všichni členové kapely, včetně bývalého kytaristy Jana Bobra Sládka, kterého na počátku roku 2009 nahradil Petr Kubát. Autorský přínos všech muzikantů se odráží v pestrosti alba. V šesti písních se snoubí žánry jako rock, funk, ale například i hardcore či blues.
„Třeba závěrečná píseň Vzduchoplavecký svetry začíná jako psychedelický úlet a přes jemnou sloku se dopracuje k nekompromisnímu refrénu s podladěnými kytarami. V rockovém Jájismu se zase setkává svižná kytarová muzika s až surrealistickým textem o narcisovi, který veškeré své bytí v moderním světě podřizuje jen svému já,“ přibližuje kytarista Petr Kubát.
Pět textů k písním napsal Aleš Krieg. Jednu skladbu, Vzduchoplavecký svetry, má na svědomí Pawel Jakeš.

Nezvyklá forma nosiče

Kapela Potrubí přichází s poměrně neobvyklou formou nosiče, totiž multimediálním USB flashdiskem. „Chtěli jsme vydat verzi v high definition zvuku. To se na CD nedá dostat. Za všechno ale může hlavně čas, který se postaral o konzumaci hudby převážně v „empétrojkách“, a odsunul tím cédéčka mezi klasické LP desky,“ říká zpěvák Aleš Krieg. Dodává, že volné gigabajty mohou fanoušci použít ke svým účelům. Podle vizuální podoby „flešky“ se pár dní před křtem, který byl v sobotu 22. října, radikálně změnily i oficiální webové stránky Potrubí.
Zvuk a produkci měl na starost Petr Michal ze studia MK Production. Na albu se jako host podílel i Petr Novotný, který spolupracoval například s Xindlem X. Novotný nahrával klávesové party a dohlížel na režii zpěvů. Album vznikalo déle než obvykle.
„Nejprve jsme připravili demo verze písní ve zkušebně, podle kterých si zvukař Petr Michal udělal určitý obrázek o naší představě. Potom jsme nahráli ve studiu základ, bicí, basu a kytaru. Po poslechu jsme se sešli v naší oblíbené hospodě v Kněžských Dvorech, abychom se po několikahodinové debatě dobrali k tomu, že velkou část musíme přetočit a změnit aranže,“ líčí Kubát.
Na křest a oslavu pozvalo Potrubí do Mighty Baru Velbloud několik hostů. S kapelou vystoupili bývalí členové kytarista Jan Bobr Sládek a saxofonista Martin Tříska. Několik písní oživil klávesista Jan Reindl z formace After Hours, bubeník Lukáš Zahradník a kytarista Tomáš Martíšek z Bluesetu.
Vedle Satisfucktion nebo skupiny Akia b.a. patří Potrubí k nejdéle hrajícím kapelám v Českých Budějovicích. Jaký na to má recept? „Petr Novotný definoval během natáčení naše fungování a tvoření jako demokratickou autokracii. Tím perfektně vystihl podstatu Potrubí,“ uzavírá Krieg.
Multimediální Flashku si mohou zájemci objednat přes stránky www.potrubi.net.

Autor: Šárka Kotzinová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery