Povzbudil ho Fanánek

Za dvě stě tisíc korun vylepšila Haima nemocniční oddělení v Budějovicích pro děti s poruchami krvetvorby.

Když bylo Vojtovi nejhůř, slíbila mu maminka jako motivaci k překonání strastí koncert kapely Tři sestry. Dokonce o tom napsala frontmanovi Fanánkovi. Poté, co se synova kondice zlepšila, vzala ho na koncert jeho oblíbené kapely. Po něm se s Fanánkem setkal. „Líbí se mi jeho texty, takže jsme si povídali i o nich. Taky o tom, co mi je. A že Fanánek dobře zná, co je to bolest. Srazil ho vlak a musel se naučit žít bez nohy,“ líčí patnáctiletý Vojtěch Nesvadba z Písku setkání se zpěvákem, které mu dodalo odvahu dál se prát s nemocí.
Evansův syndrom se u něj projevil před pěti lety. Student prvního ročníku průmyslovky má problémy s tím, že jeho tělo proti vlastním krvinkám vytváří protilátky. Podstupuje věčný boj s imunitou, musí dát pozor na infekce nebo poranění. Měsíce strávil na lůžku v budějovické nemocnici. „Čtyřikrát se mu už nemoc vrátila. To je ten nejhorší pocit, jaký znám,“ říká jeho maminka Eva Říhová. Často musela zůstat se synem v nemocnici. Tak jako další rodiče, protože dětem jejich přítomnost pomáhá. Po letošním otevření nového pavilonu dětské kliniky získali mnohem lepší zázemí, což byla velká příležitost i pro občanské sdružení Haima. „Díky sponzorům jsme pořídili například televize, počítače a další účelný nadstandard,“ shrnuje Kamila Zelinková z Haimy.
Budějovická organizace vznikla roku 1992. Členy jsou hlavně rodiče, jejichž děti onemocněním krve prošly. Vytvářejí záchrannou síť pro všechny potřebné.
„Mají můj obdiv. Zažili si to samé v jiné době a zapamatovali si, jak moc toužili svým dětem vylepšit pobyt v nemocnici. Není to samozřejmé - někteří zatáhnou roletu a jdou dál, zatímco lidé z Haimy své trauma přeměnili v potřebu udělat něco pro druhé,“ oceňuje vedoucí lékař dětské hematoonkologie Pavel Timr.