Pracuju za dva. Ale s jedním platem, stěžuje si lékař

Na konci loňského roku podal výpověď. „Už nechci sloužit,“ říká dětský lékař Jindřich Pohl.

Jindřich Pohl pečuje o děti s astmatem. Čtrnáct let pracuje na plicní klinice Thomayerovy nemocnice. Teď ale říká Stop!

„Jsem unavený ze služeb. Nikde na Západě doktor, který má čtyřicet a výš, neslouží. Jako konzulatnt drží příslužby na telefonu a přijede pouze při komplikovaných případech,“ říká sedmačtyřicetiletý lékař.

Chystáte se, že skutečně zůstanete doma?

Všichni říkají, že blafujeme. Pokud se to ale dva měsíce ještě povleče, opravdu nás donutí v březnu nepřijít. Skončíme. Kritické pacienty odvezeme tam, kde doktoři zůstanou, aby nebyl propad v péči. To bychom si na svědomí nevzali.

Co říkáte pacientům?

Pacienty si zvu jednou za čtvrt roku, takže už i na březen. Ale samozřejmě jim říkám, že už možná tady nebudu. A vcelku mile mě překvapilo, že se ptají, kam půjdu.

Kam půjdete, zlákalo vás zahraničí?

V Německu jsem pracoval hned po škole, nemám ambice jít do zahraničí. Mám tady kamarády, jsem Čech a chci být tady. Uvažuju, že bych si koupil nějakou soukromou ambulanci od některého ze starších kolegů, kteří půjdou do důchodu.

Máte na ambulanci našetřeno?

Na to bych si musel půjčit, stejně jako jsem si půjčil na byt.

Kolik má začínající doktor?

Do první atestace má sedmnáct osmnáct hrubého.

Na druhou stranu, nikdo nezná chudého doktora. Na pěkný plat si dříve či později přijdete.

Mám tři atestace. Dvě z dětského lékařství a z plicního a po dvaceti letech praxe mám 29 tisíc hrubého. Samozřejmě ten plat doženu službami, ale na úkor toho, že jsem v nemocnici pořád. Se službami si vydělám čistého třicet pětatřicet tisíc. Pracuju jedenapůlnásobek normální pracovní doby. Jako bych měl práce dvě.

Ale začínající lékař toho moc neumí. Plat osmnáct hrubého hned po škole vám přijde málo?

Šestnáct osmnáct pro začínajícího doktora mi přijde fakt málo. Nechceme toho moc, jedenapůlnásobek obecně a pro specialisty trojnásobek.

Kolik služeb máte do měsíce?

Běžně má doktor pět šest služeb měsíčně. To znamená, že každý třetí čtvrtý den je po službě. Když přijdu do služby na víkend, tak přijdu v sobotu ráno a odejdu v pondělí odpoledne. Čímž se porušuje zákoník práce, ale takhle to máme dohodnuté, aby se vůbec zajistil chod nemocnice.

Co by vás přemluvilo ke stažení výpovědi?

Kdyby se dbalo na to, aby se 150 hodin ročně na přesčasech dodrželo. Ať už to dopadne s platy jakkoli, já už sloužit nechci. Ale to je můj osobní názor. Mladí lékaři naopak sloužit musejí, aby získali zkušenosti.