Překvapení v Microsoftu. Xbox One vytáhl firmu k rekordnímu obratu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Překvapení v Microsoftu. Xbox One vytáhl firmu k rekordnímu obratu

Překvapení v Microsoftu. Xbox One vytáhl firmu k rekordnímu obratu
Inovační centrum Microsoftu a WBI v Praze.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

pav, ČTK

Pomalý nástup Windows 8, nedostatečný vývoj mobilního operačního systému Windows Phone. Technologický gigant z Redmondu čelil kritice z mnoha stran. Na hospodářských výsledcích firmy to ale nepoznáte. Microsoft za poslední čtvrtletí kalendářního roku 2013 utržil 24,52 miliardy dolarů.

Microsoft ve druhém čtvrtletí svého účetního roku utržil 24,52 miliardy dolarů, čistý zisk dosáhl 6,56 miliardy dolarů, tedy více než čtvrtiny obratu. Meziročně Microsoftu vzrostl obrat o 14 procent, mírně vzrostl i čistý zisk, ale po účetních opravách zisk na akcii klesl o 4 procenta.

O tři procenta klesly příjmy z prodeje licencí Windows, na druhou stranu však dvojnásobně vzrostly prodeje tabletů Surface. Do konce roku 2013 se Microsoftu podařilo prodat téměř čtyři miliony konzolí Xbox One.

Příjmy a zisky Microsoftu

Příjmy a zisky MicrosoftuPříjmy a zisky MicrosoftuAutor: SmartMania.cz
Zdroj: SmartMania.cz

Klíčovým zdrojem příjmů je ovšem pro Microsoft komerční divize. Firmy utratily za licence a služby 12,67 miliardy dolarů. Ve srovnání se stejným obdobím před rokem jde o nárůst o 10 procent.

Rostl i vyhledávač Bing

Microsoft dokázal vytáhnout i tržní podíl vyhledávače Bing. Důvodem je pravděpodobně propojení s Windows 8.1. Tržní podíl povyrostl na 18,2 procenta. Rostly také příjmy z reklamy, meziročně o 34 procent.

V případě služby Office 365 nejsou známá konkrétní čísla, Microsoft však naznačil, že domácnosti i firmy mají stále zájem.

Hledá se šéf

Vedení Microsoftu zatím neoznámilo žádný posun při hledání nového generálního ředitele firmy. Během podzimu loňského roku se vynořila celá řada spekulací, média skloňovala několik jmen - mezi nimi například Alana Mullalyho z Fordu nebo někdejšího šéfa Nokie Stephena Elopa. Nic konkrétního zatím ze strany Microsoftu nepadlo, přestože firma slibovala oznámení jména do konce roku 2013. Steve Ballmer tuto pozici opustí pravděpodobně do konce srpna 2014.

Steve Ballmer byl skvělou dvojkou Microsoftu. Jedničkou už horší

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!