Příjmy z internetu věcí letos stoupnou na téměř miliardu dolarů | e15.cz

Příjmy z internetu věcí letos stoupnou na téměř miliardu dolarů

Internet, ilustrační foto
Internet, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příjmy z komunikace různých zařízení mezi sebou přes internet, tzv. internetu věcí, v Česku vzrostou letos o více než pětinu na 946 milionů dolarů, tedy asi 23 miliard korun. Podobným tempem poroste trh internetu věcí v Česku i v dalších letech. Uvedli to dnes zástupci analytické firmy IDC na tiskové konferenci.

Hlavní oblasti využití internetu věcí v Česku jsou podle Milana Kalala z české pobočky IDC doprava, logistika, výrobní informační systémy, správa zařízení a aktiv, spotřebitelský sektor, personalizovaná reklama a zabezpečení domácností. Sítě pro internet věcí věcí budují například T-Mobile a České Radiokomunikace.

Celosvětově bude podle IDC internet věcí letos generovat téměř 1,5 bilionu dolarů, loni to bylo 700 milionů dolarů. Počet zařízení, která komunikují mezi sebou přes internet, se do roku 2018 více než zdvojnásobí na 22 miliard a o další dva roky později jejich počet přesáhne počet mobilních telefonů a tabletů. Zároveň pro internet věcí vznikne do roku 2018 kolem 200 tisíc nových aplikací a řešení.

Nejvíce ve výrobě, přepravě a prodeji

Internet věcí se celosvětově bude nejvíce rozvíjet ve výrobě, přepravě, v maloobchodním prodeji a zdravotnictví. Do roku 2018 bude minimálně 50 procent developerských týmů využívat tyto systémy ve svých aplikacích, nyní je to méně než jedno procento. Pro podniky to bude za pět let představovat roční úsporu přes 60 miliard dolarů.

Do roku 2018 připadne podle IDC nejméně polovina IT výdajů firem na cloudové služby, tedy služby, která nepracují na počítači, ale jsou uloženy na síti počítačů či serverů. Do roku 2020 to bude 60 procent veškerých výdajů na IT infrastrukturu a 60 až 70 procent veškerých výdajů na software, služby a technologie. Během tří let vytvoří více než polovina podniků vlastní cloudové platformy nebo naváže partnerství s průmyslovými cloudovými platformami.

Do roku 2020 budou činit výdaje podniků na software, zařízení, implementaci a správu cloudových služeb více než 500 miliard USD, tedy třikrát více než v současnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video