Prodeje smartphonů polevují. Ve druhém čtvrtletí rostly nejpomaleji od roku 2013 | e15.cz

Prodeje smartphonů polevují. Ve druhém čtvrtletí rostly nejpomaleji od roku 2013

Sony Xperia Z
Sony Xperia Z
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětový prodej chytrých mobilních telefonů se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 13,5 procenta na 330 milionů přístrojů. Tempo růstu však bylo nejpomalejší od roku 2013, navíc Čína poprvé v historii zaznamenala meziroční pokles prodeje. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Prodej chytrých telefonů na čínském trhu klesl o čtyři procenta. „Čína je největším trhem s chytrými telefony, ve druhém čtvrtletí se na jejich celkovém prodeji podílela 30 procenty,“ upozornil analytik Anshul Gupta z Gartneru.

Vedoucí pozici na světovém trhu se smartphony si udržela jihokorejská společnost Samsung. Její tržní podíl nicméně klesl na necelých 22 procent z více než 26 procent před rokem. Druhé místo obsadila americká společnost Apple s téměř 15procentním podílem, za kterou následoval čínský výrobce Huawei s osmiprocentním podílem.

Prodej Samsungu ve druhém čtvrtletí klesl o více než pět procent na zhruba 72 milionů přístrojů, zatímco Apple prodej o 36 procent zvýšil, a to na 48 milionů. Prodej firmy Huawei stoupl dokonce o 46 procent na téměř 26 milionů přístrojů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video