Psi? Hlavně kříženci a yorkšíři | E15.cz

Psi? Hlavně kříženci a yorkšíři

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Psů jsou v Opavě tisíce. Jednoznačně vedou kříženci. V módě jsou yorkšíři či mopsíci.

Vídáte je často. Běhají na obojku, nebo bez, jsou šlechtění, někteří i s rodokmenem, jiní jsou praví pouliční voříšci. Jejich páni s nimi běhají kolem řeky, obcházejí dům nebo se jen tak procházejí v parku. Opavští psi.
„Nejmódnější jsou teď yorkšíři, čivavy, mopsíci a bišonci. Od velkých plemen lidé ustupují,“ říká opavský zvěrolékař Marek Palička.
A proč si lidé pořizují yorkšíry? „Kely máme už tři roky. Je nenáročná, malá a hlavně nelíná. Kromě svetrů a bund má i vlastní pláštěnku,“ uvádí majitelka yorkšíra Eva Krusberská.
Oblíbení v Opavě jsou i bígli, prý pro svůj nevinný kukuč. Ti však do města příliš vhodní nejsou. „Je to lovecké plemeno, a ten kdo nemá čas a venčení věnuje dvacet minut, tak ať si jej nepořizuje,“ prozrazuje na flekaté tvrdohlavce Palička.
Ale ačkoli jsou malé rasy populární, absolutní většinu ve městě mají kříženci. „Je jich daleko více, než těch čistokrevných. I já mám jednoho doma,“ dodává Palička.
Fenku voříška si pořídila i pětadvacetiletá Eva Kolmanová „Její matka je kříženec aljašského malamuta a vlčáka, otec je výmarský ohař. Dlouho jsem chtěla psa, a pak Moja přišla a lehla si mi do klína, tak bylo hned vybráno,“ směje se Kolmanová.
V opavské kynologické organizaci cvičí šampióny i lenochy. V areálu v Městských sadech naučí psa základní povely i to, jak se správně zařadit do rodiny. „Každý pes jde vycvičit. Na obranu jsou nejvhodnější ovčáci, ale třeba aport z vody jim nejde, na to jsou dobří retrívři,“ říká Jiřina Halátková, předsedkyně organizace.
Na cvičišti nejčastěji chodí lidé s velkými psy. „Nejběžnější je německý ovčák. A samozřejmě nejvíce je kříženců, kteří jsou moc šikovní,“ uvádí Halátková.
A kolik je vůbec v Opavě psů? „Na úřadě máme nahlášeno 6046 psů,“ uvádí Ruth Hrbáčová z opavského magistrátu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.