Původní akcionáři Facebooku vydělali jmění | E15.cz

Původní akcionáři Facebooku vydělali jmění

Původní akcionáři Facebooku vydělali jmění
Facebook
• 
ZDROJ: (CC BY-ND 2.0), Franco Bouly, Flickr.com

Zdeněk Pečený

Manažeři a původní akcionáři společnosti Facebook od předloňského vstupu firmy na burzu vydělali na prodeji akcií více než sedm miliard dolarů. Vyplývá to z analýzy Bloomberg News u příležitosti včerejšího dvouletého výročí vstupu sociální sítě na newyorskou burzu.

Analýza ukazuje, že investoři, kteří akcie Facebooku drželi již před IPO, otočili více než 186 milionů akcií a celkem vydělali 7,2 miliardy dolarů. Prodej akcií nově kotovaných firem staršími akcionáři není neobvyklý. Manažerům se daří realizovat zisky navzdory kolísavosti ceny akcie. Cenné papíry společnosti se sídlem v kalifornském Menlo Parku vstoupily na burzu s cenovkou 38 dolarů za kus, krátce poté jejich cena klesla pod upisovací cenu a zastavila se až pod dvaceti dolary.

Loni následoval naopak rychlý růst, když firma přišla s obchodním modelem, který jí umožní vydělávat i na mobilních zařízeních. Minulý týden akcie Facebooku zakončily na ceně 58 dolarů za kus. V průběhu uplynulého roku tak akcie stála 22,6 dolaru i 75,6 dolaru.

Akcie Facebook od březnového maxima již oslabily o 19 procent

Analýza Bloombergu zahrnuje akcionáře, kteří měli v sociální síti podíl při podání žádosti o vstup na burzu americké Komisi pro cenné papíry a do minulého pátku ohlásili prodej svých akcií. Nejvíce vydělal zakladatel firmy Mark Zuckerberg, který prodeji získal 3,4 miliardy dolarů. Na druhém místě se s profitem 914 milionů dolarů umístila investiční banka Goldman Sachs, která firmu uvedla na burzu.

Třetí skončil Rivendell 1, což je investiční vehikl jednoho z prvních investorů Petera Thiela. ten na svých akciích vydělal 861 milionů dolarů. Za ním je provozní šéfka Facebooku Sheryl Sandbergová, která si přišla na 455 milionů.

Profil: Miliardářka z Facebooku Sheryl Sandbergová

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!