Radikální řez v Yahoo. Neprodané zbytky firmy dostanou název Altaba

Yahoo,

Yahoo, Zdroj: Profimedia.cz

Šéfka Yahoo Marissa Mayerová
Šéfka Yahoo Marissa Mayerová
Šéfka Yahoo Marissa Mayer
Marissa Mayer, Yahoo
Yahoo
7
Fotogalerie

Byznys americké společnosti Yahoo se začíná drolit na menší firmy. Část značky dostane nový název Altaba. Klíčový internetový byznys se pak pod původním názvem integruje do Verizonu. Dosavadní generální ředitelka Yahoo Marissa Mayerová by měla odstoupit z funkce. Nepodařilo se jí otočit nepříznivý vývoj v hospodaření firmy.

V nové společnosti Altaba bude mít zhruba třetinový podíl Yahoo Japan a šestnáctiprocentní podíl čínský obr Alibaba. Název je odvozen od slov "alternativní" a "Alibaba". Podle tvrzení The Guardian by měla Altaba držet celé patentové portfolio Yahoo.

Značka Yahoo jako taková ale nezanikne. Klíčové aktivity rozpadající se firmy totiž přebírá Verizon, který koupil e-mailové služby, digitální reklamu a mediální aktiva za 4,83 miliardy dolarů (123 miliard korun). AOL (vlastník Verizonu) už dříve ubezpečil, že například Yahoo Finance a Yahoo Sports budou existovat i nadále.

Nyní se čeká na regulační orgány, aby prodej Verizonu posvětily. Jakmile k tomu dojde, šéfka Mayerová skončí a s ní i dalších pět členů nejvyššího vedení.

Prodej základních internetových aktivit ale komplikují rozsáhlé úniky údajů klientů Yahoo. Podle Reuters lze očekávat, že se změní podmínky dohody o prodeji. Vyloučeno přitom není ani úplné zrušení transakce.

Společnost Yahoo loni v září oznámila, že jí byly při útoku hackerů v roce 2014 ukradeny informace o nejméně 500 milionů uživatelských účtů, včetně jmen uživatelů nebo e-mailových adres. V prosinci pak firma uvedla, že v roce 2013 hackeři ukradli údaje z účtů více než miliardy klientů.