Realitní makléř je něco jako sudí | E15.cz

Realitní makléř je něco jako sudí

Úroveň realitních makléřů na českém trhu není dobrá. Podle ředitele realitní kanceláře STING Michala Pituchy by pomohlo například to, že by jednotliví makléři získávali licence na základě výsledků vědomostních testů. „Realitní makléř by měl mít povědomí z několika oblastí, měl by se orientovat například v právu, v daních či v katastru nemovitostí,“ říká.

Na českém realitním trhu působí tisíce realitních makléřů. Máte informace o jejich konkrétním počtu?

Odhaduji, že na českém realitním trhu působí kolem třiceti tisíc realitních makléřů, soudě alespoň podle živnostenských oprávnění na realitní činnost. To je podle mého názoru na naši relativně malou zemi příliš velké číslo. Budu-li brát jako konkurenci vyspělé státy Evropské unie, pak čeští realitní makléři na tom nejsou příliš dobře. V mezinárodní konkurenci zatím pokulháváme.

Není chybou, že zákon neurčuje pro makléře prakticky žádná pravidla?

Zákon nijakým způsobem nereguluje tuto činnost, což je velká škoda, protože obchodují s majetkem často v řádu několika milionů korun. Spolurozhodují o transakcích, které když se nepovedou, mohou být pro kupujícího nebo prodávajícího životní katastrofou, protože ti přijdou o své veškeré úspory. S tím souvisí úroveň realitních makléřů, která není příliš vysoká a jsou v ní ještě opravdu velké mezery. Tato situace nahrává i spekulantům a neseriózním podnikatelům, kterým se podaří rychle zbohatnout, a pak rychle ukončí svou činnost.

Jak takové selhání vypadá?

Za vidinou výdělku, někdy i neúmyslně či z neznalosti a nekompetentnosti, často nesdělí úplné informace prodávajícím či kupujícím a z tohoto pak mohou vznikat velké problémy. Poté se může klient cítit poškozen. Spekulantům a podvodníkům se lidé nejlépe vyhnou tak, že se obrátí na realitní kancelář s historií, prověří si ji a kupříkladu i navštíví prostory, ve kterých působí. A hlavně si důkladně přečtou návrh smlouvy a pohovoří si s makléřem, který by se případným prodejem zabýval.

Co tedy udělat pro zlepšení situace?

Nemyslím si, že pouhá úprava zákona zařídí to, že se najednou realitní makléři zlepší, že se jejich kvalita zvýší. Například na Slovensku je realitní činnost vázanou živností, avšak podle mne to nijak nepřispělo ke zkvalitnění makléřů a služeb. Souhlasím však s tím, že člověk, který má zájem působit v realitách, by měl splnit určité podmínky a měl by mít i určité znalosti. Licenci by pak získal například na základě znalostních testů. V zahraničí jsou kritéria většinou mnohem přísnější.

V čem spočívá největší slabina makléřů?

Právě ve znalostech. Realitní makléř by měl mít povědomí z několika oblastí. V prvé řadě by měl mít velmi dobré znalosti v oblasti práva týkající se nemovitostí. Měl by vědět, jak funguje katastr nemovitostí, aby mohl předejít komplikacím, které mohou nastat, ať už to jsou exekuce, zástavy, věcná břemena, nebo různé právní vady, které se mohou na nemovitostech vyskytovat. Dále by měl mít znalosti daňové problematiky při prodeji nemovitosti, aby dokázal prodávajícím a kupujícím poradit, jaké daňové důsledky má pro ně koupě či prodej nemovitosti. V neposlední řadě by pak měl makléř mít i odborné znalosti z oblasti stavebnictví, zvláště prodává-li rodinné domy, aby dokázal rozeznat u staveb některé technické parametry a uměl třeba i odhalit případné nedostatky.

Bavíme se o lidech, ale co samotné kanceláře?

Realitní kancelář by měla mít určitou kapitálovou sílu, aby mohla prodávat nemovitosti. Pokud by tato podmínka byla, pak by se omezilo riziko, že některé kanceláře nebyly schopny ustát turbulence na trhu během krize a zůstalo v nich hodně peněz klientů, které již zřejmě nevymůžou zpět. Další slabinou je rozhodně i to, že mnoho kanceláří podporuje práci realitního makléře na vedlejší úvazek. Velká část makléřů dělá tuto činnost okrajově a kvalita podle toho i vypadá. Toto je velký nešvar v realitní branži a jeden ze zásadních problémů.

Přispívá ke kultivaci prostředí přítomnost nadnárodních skupin?

Velké nadnárodní, především franšízové, skupiny pozitivně přispívají hlavně z důvodu své transparentnosti. Nikam se neschovávají, dávají svou značku a kůži na trh, snaží se dodržovat etický kodex v realitách a myslím si, že od nich nelze čekat nějaké nekalé praktiky, protože jsou na ně příliš velké. Na druhou stranu hrají hodně na kvantitu především v počtu makléřů. Jsou jedni z těch, kteří tolerují práci na vedlejší úvazek a každá pobočka franšízových společností je samostatnou firmou, tudíž vždy záleží na tom, kdo tu pobočku vlastní a jakým způsobem ji vede.

Jak řeší vaše firma vzdělávání makléřů?

[file:9280:small:right]

Za čtrnáct let našeho působení jsme se dostali na počet přibližně 160 realitních makléřů. V každém regionu máme pouze určitý omezený počet pracovních míst a naší strategií je věnovat se této práci na sto procent, bez tolerance vedlejšího pracovního úvazku. S tímto menším počtem makléřů oproti konkurenci pak intenzivněji pracujeme, pravidelně je vzděláváme formou kurzů, právních školení, obchodních dovedností a odborných znalostí. Výsledkem této naší strategie, kdy prioritou není počet makléřů, je, že naši obchodníci jsou několikanásobně efektivnější. V regionech, kde působíme déle než osm let, máme zároveň minimální fluktuaci realitních makléřů. Nejčastějším důvodem k odchodu makléře v těchto lokalitách je postup na manažerskou pozici.

Co musí makléř u vás podstoupit?

Průměrně k nám nastupuje deset realitních makléřů měsíčně a každý projde tříměsíčním adaptačním procesem. V něm získá nejprve základní znalosti týkající se obchodování s realitami, praktické znalosti, dále pak právní školení, školení obchodních dovedností s interním lektorem, daňovou problematiku a tři dny se zkušeným realitním makléřem. V tomto roce chceme spustit vzdělávání formou e-learningu. Tento adaptační proces je zakončen testem realitního makléře.

Je tím osobnost makléře hotova?

Zapadá tato činnost i do školské soustavy?

V současné době na státních vysokých školách tento obor neexistuje, jsou však některé soukromé školy, které již zavedly obor realitní makléř, a myslím si, že do budoucna tento trend bude pokračovat. Je dokonce možné, že tento obor bude v budoucnu zařazen i pod státní vysoké školy, což je v některých jiných státech běžné.

Tato práce asi vyžaduje kromě znalostí i patřičné vystupování, je tomu tak?

Realitní makléř je jako sudí ve sportu, který dbá na to, aby obchod proběhl podle pravidel úspěšně až do konce s tím, že občas musí jednu či druhou stranu usměrňovat. Tím, že neustále komunikuje s prodávajícím a kupujícím, by měl mít určitě vystupování a komunikaci na vysoké úrovni tak, aby si dokázal zjednat respekt u obou stran. Musí však být korektní, transparentní a musí dokázat obchod a situaci mít stále pod kontrolou.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!