Recenze: Tenkrát podruhé je stará dobrá romance | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Recenze: Tenkrát podruhé je stará dobrá romance

Iva Přivřelová

Romantická komedie je žánr oblíbený a opakováním také už poměrně vyčpělý. Pokusy ho oživit tak zahrnují i poměrně bizarní nápady. Francouzská novinka Tenkrát podruhé se proto odvíjí od existence nekonvenční zážitkové agentury, která za velké peníze pro klienta zrekonstruuje jakýkoliv historický okamžik od večeře s Ludvíkem XVI. před revolucí po podpis mnichovské dohody s Hitlerem. 

Naštěstí hlavní hrdina Victor v podání Daniela Auteuila se nechce potkat s žádnou dávnou celebritou, rád by pouze znovu zažil první setkání se svou ženou v lyonské kavárně v květnu 1974. A jakmile zběsilý a poněkud otravný úvod vysvětlí pravidla hry, obraz se zklidní a děj se začne soustředit pouze na dva páry, které zoufale potřebují druhou šanci. A na otázku, proč se vlastně do někoho zamilujeme.

Letos čtyřicetiletý herec Nicolas Bedos jako režisér debutoval teprve v roce 2018, epická romantická tragikomedie o historii jednoho vztahu Pan a paní Adelmanovi mu vynesla nominaci na cenu César. S Tenkrát podruhé si mohl zajet loni na festival v Cannes, kde film osvěžil publikum mimo soutěž.

Nejlepší filmy uplynulého roku. Připomeňte si, co dávali

Lesk premiéře dodali i hvězdní herci – kromě sympaticky ošuntělého Auteuila i typicky šarmantně osobitá Fanny Ardantová v roli jeho znuděné manželky Marianne a Guillaume Canet jako majitel a režisér agentury a nespolehlivý milenec herečky, která má před klientem za úkol představovat mladší verzi Marianne.

Zatímco se zestárlý Victor setkává s falešnou Marianne, dochází mu, proč jeho vztah s tou pravou už nefunguje a jak by zase mohl. Role Marianne, kterou energická Margot (Doria Tillierová) hraje zčásti podle režisérových instrukcí a zčásti podle sebe, zase přináší zásadní podněty do života druhého páru.

Recenze: Zaklínač úspěšně ťal do živého

Zápletka sice na papíře zní stejně komplikovaně jako milostné vztahy, Bedos však dokáže vše udržet v hranicích srozumitelnosti a uvěřitelnosti. Ústřední kvarteto dobře napsal, dobře obsadil, jako režisér víceméně povedeně a energicky kombinuje nostalgii s modernitou, fantazii s realitou, humor s melancholií a diváckou vstřícnost nezaměňuje s podbízivostí.

Doma ve Francii se z Tenkrát podruhé stal divácký hit. Nejspíš proto, že snímek nezapomněl ve velkolepých kulisách na jádro žánru a připomněl, co je na lásce tak hezkého, že se to stále vyplatí hledat.

Tenkrát podruhé
(romantická komedie, Francie, 115 minut)
Režie a scénář: Nicolas Bedos
Hrají: Daniel Auteuil, Doria Tillierová, Guillaume Canet, Fanny Ardantová
Hodnocení: 70 procent

Disney zahajuje provoz své streamovací služby. Servery nezvládají nápor diváků

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!