Rekordní Štědrý den. Češi uskutečnili 44 milionů hovorů | E15.cz

Rekordní Štědrý den. Češi uskutečnili 44 milionů hovorů

Smartphone (ilustrační foto)
Smartphone (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Highways Agency via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi na Štědrý den uskutečnili rekordních 44 milionů telefonních hovorů, což bylo o dva miliony více než loni. Vedle toho poslali 75,2 milionu SMS zpráv, nepatrně méně než před rokem, kdy šlo o nejvyšší počet. O více než pětinu vzrostl i počet zaslaných multimediálních MMS zpráv, kterých bylo přes milion, nejvíce v historii. Letos o Vánocích extrémně stouplo využití datových služeb, vyplývá z dnešních informací operátorů.

Ve středu spojila mobilní síť O2 16,2 milionu hovorů a přenesla více než 27 milionů SMS. „Češi si letos nejvíce volali v průběhu dopoledne. Celkem uskutečnili o téměř půl milionu více hovorů než v loňském roce,“ uvedla Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Naopak na SMS a MMS zprávy přichází podle ní čas až po obědě. Největší počet SMS byl přenesen mezi 13:00 a 14:00. Nejvytíženější minutou, během které zákazníci O2 poslali přes 45 tisíc SMS zpráv, je čas 12:45.

Rekord letos zaznamenaly MMS zprávy. Těch odeslali zákazníci O2 přes 428 tisíc, tedy o 30 procent více než v roce 2013. Zatímco v loňském roce vykázaly MMS zprávy špičku krátce po šesté hodině, letos se jejich posílání přesunulo do dřívějších odpoledních hodin. „Zákazníci zřejmě využívají MMS zprávy k posílání vánočních přání. Fotky od štědrovečerní večeře a stromečku spíše sdílí na sociálních sítích,“ dodala Mikšovská.

Nárůst ve všech parametrech hlásí T-Mobile

Štědrodenní provoz v síti T-Mobile vzrostl ve všech parametrech, nárůst však nebyl tak výrazný jako v předchozím roce. Celkový provoz v síti operátora se zvýšil o 2,5 procenta. Počet uskutečněných hovorů vzrostl o tři procenta na 18,3 milionu. Nejoblíbenější formou vánočního přání zůstává textová zpráva, letos jich SMS centrum zpracovalo 29,4 milionu, meziročně o 0,8 procenta více. Multimediálních zpráv MMS centrum přijalo 459 tisíc, tedy o 14 procent více než loni. Nejvíce stoupl proti loňsku celkový datový provoz, a to o 24 procent.

U společnosti Vodafone lidé o Štědrém dni přenesli o 319 procent více dat než loni. Špička nastala mezi 21:00 a 22:00. Hovorů spojil více než 9,5 milionu, o 11 procent více než loni. Lidé si vzájemně v síti Vodafone poslali 18,6 milionu SMS, což je o dvě procenta více. Rovněž poslali téměř 188 tisíc MMS, o osm procent více než před rokem. Nejvíce se volalo do Polska, Německa, na Slovensko, do Španělska, Maďarska, Vietnamu a Itálie. Do sítě Vodafone bylo o ve středu přihlášeno nejvíce Nizozemců, Němců, Švédů, Slováků, Britů, Rakušanů, Italů, a Rusů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video