Robot Gita je inteligentní zavazadlo na kolečkách od výrobce slavných skútrů | E15.cz

Robot Gita je inteligentní zavazadlo na kolečkách od výrobce slavných skútrů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nebaví vás tahat se s těžkými nákupy? Tento problém má vyřešit nový nákladní robot Gita, se kterým přichází italská společnost Piaggio, výrobce známých motorek Vespa. Malý kulatý robot zvládne odvézt až 18 kilogramů nákladu a jet rychlostí až 35 kilometrů v hodině. Zatím se však pouze testuje.

Robot je vybaven kamerami a senzory a využívá několik patentovaných technologií. V uzavřeném prostoru se může pohybovat sám. Lze ho však používat i na ulici, kde sleduje svého majitele prostřednictvím zařízení, které se připojí na pásek. Robot si najde svého majitele i v případě, že zahne za roh, a je schopen se vyhýbat překážkám. V provozu může být nepřetržitě až osm hodin.

Neobvyklý tvar umožňuje, že se Gita může pohybovat v městském prostředí jako člověk. Může jet po rozbitém chodníku či vydlážděné cestě a pokud se mu vymění pneumatiky, zvládne i písek nebo sníh.

Firma začala testovat robota tento týden a testovací provoz má trvat šest měsíců. S uvedením na trh se počítá v roce 2018; nejprve by měl být určen jen pro firmy, později i pro běžné spotřebitele. Cena zatím nebyla stanovena.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video