Rockové legendy to rozbalí v synagoze

Co jméno, to legenda, kterou uznává publikum i kolegové z branže. Prostory Velké synagogy zaplní lesk hvězd českého rockového nebe.

Král rockových houslí Jan Hrubý, ikona bluesové kytary Luboš Andršt, jeden z nejlepších českých kytaristů Radim Hladík a dvě stálice bigbítového zpěváckého Parnasu, Michal Prokop a Vladimír Mišík. Taková je nabídka koncertu Rockové legendy, který na 23. září připravila Velká synagoga.

„Tihle rockoví klasici v synagoze už hráli a tentokrát si pozvali jako hosta uhrančivého přednašeče Mirka Kováříka. Jsem za to rád, na mluvené slovo je synagoga stavěná především a beatnická poezie šedesátých let program skvěle doplní,“ dodává organizátor koncertu Michal Jančařík.

Převádí slovo do not

Radim Hladík zná obě plzeňské synagogy velmi dobře a rád se sem vrací. „Velká synagoga je obrovský, krásný prostor. Naprosto výjimečný. Na tenhle koncert se těším o to víc, že se tu sejdeme právě v téhle sestavě. Před časem jsem totiž doprovázel Mirka Kováříka při jeho programu ve Staré synagoze, což pro mne byl návrat k tomu, co jsem dělal kdysi. Svého času jsem totiž hodně hrával k poezii, a to je těžká improvizace. Člověk musí reagovat na vyřčené slovo a trasformovat ho do not. Každý takový pořad je proto neopakovatelný originál,“ říká Radim Hladík.

Mirek Kovářík přispěje do programu verši další legendy – básníka Václava Hraběte. Tenhle mimořádný básnický talent šedesátých let a jediný český představitel beatnické generace by letos oslavil sedmdesátiny.

Legendou je Clapton

Kromě recitace Mirka Kováříka doprovodí Radim Hladík v průběhu večera pochopitelně i zpěv Vladimíra Mišíka. „Zahrajeme písničky, které se dají hrát v akustické podobě, se španělkou, a které mají poetické texty. Takže se lidé dočkají jak klasiky, tak i věcí z nové desky,“ prozrazuje Vladimír Mišík a dodává, pod hlavičkou rockových legend vidí docela jiné osobnosti, než je on sám. „Kluci z kapely mne slovem legenda označují už od mých čtyřiceti, takže to beru spíš jako vtip. Pro mne je rockovou legendou například Eric Clapton a další hvězdy mezinárodní scény,“ dodává Vladimír Mišík.

Prokop - Hrubý - Andršt

Rockový večer ve Velké synagoze bude v podstatě dvojkoncertem. Jako by to byla slovní hříčka. Jedna část bude vyhrazena trojici, jejíž jména končí na -ík: Mišík - Hladík - Kovářík. Ti, jejichž jména končí jinak, budou pak mít svou vlastní hodinku: Prokop - Hrubý - Andršt. Ani tohle trio není plzeňskému publiku neznámé. Jde o jakýsi výtažek Framusu Five, který hrál i na letošním Pilsner Festu, takže se do Plzně vrací celkem záhy. Zatímco jméno Luboše Andršta je za léta jeho kariéry spojeno především s kapelami kolem Michala Prokopa, Jan Hrubý hrával i s Mišíkovým Etc… Je tak jakýmsi spojovacím článkem mezi oběma sestavami tohoto večera. Koncert rockových legend začíná ve Velké synagoze 23. září v půl osmé večer.