Samsung vydělal nejméně za dva roky. Kvůli silné korejské měně | E15.cz

Samsung vydělal nejméně za dva roky. Kvůli silné korejské měně

Pražská prodejna Samsungu
Pražská prodejna Samsungu
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největšímu světovému výrobci mobilních telefonů Samsung Electronics Company klesl provozní zisk ve druhém čtvrtletí o necelou čtvrtinu a byl nejnižší za poslední dva roky. Na vině je podle ní silná domácí měna a slábnoucí poptávka po chytrých telefonech v Číně.

Společnost předběžně odhaduje, že provozní zisk jí za tři měsíce do konce června pravděpodobně klesl na 7,2 bilionu wonů (skoro 144 miliard korun). Oproti stejnému období před rokem by to byl pokles o 24,5 procenta a zároveň nejnižší zisk od stejného kvartálu před dvěma lety. Provozní zisk tehdy dosáhl 6,5 bilionu wonů. Pod hranici osmi bilionů wonů od té doby nikdy nespadl, k čemuž přispěl především solidní prodej chytrých telefonů Galaxy.

Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že firma v letošním druhém kvartálu vytvoří provozní zisk 8,3 bilionu wonů.

Samsung, který se ve svém výhledu kvartálních výsledků dosud obvykle nepouštěl do obsáhlejších komentářů a čekal až na zveřejnění úplné výsledkové zprávy na konci měsíce, zveřejnil podle mimořádné prohlášení s vysvětlením neuspokojivých čísel. Vinu svaluje na zhodnocování jikorejského wonu vůči americkému dolaru a euru i vůči většině měn rozvíjejících se trhů. Tento měsíc se won k dolaru vyšplhal až na šestileté maximum.

Firma kromě toho oznámila, že zaznamenala tvrdší konkurenční boj na čínském trhu a na některých evropských trzích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.