Šaty jako ulité: 3D tisk promlouvá do módy | E15.cz

Šaty jako ulité: 3D tisk promlouvá do módy

Šaty "ušité" 3D tiskem
Šaty "ušité" 3D tiskem
• 
ZDROJ: CTK

das

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemská designérka Iris van Herpen představila na módní přehlídce Paris Fashion Week své nové dílo vytvořené unikátní technologií 3D tisku od belgické společnosti Materialise. Designové dílo vzniklo díky pokročilému využití technologie, která v současnosti hýbe světem módy stejným způsobem, jakým již dříve způsobila revoluci ve zdravotnictví.

Materialise je průkopníkem v oblasti softwarových řešení pro aditivní výrobu známé spíše pod pojmem 3D tisk. Firma se díky dotacím pro výzkum od Evropské unie vyvinula z prostého studentského projektu do nadnárodní korporace.

Nejnovější kolekci okomentoval Sven Hermans, manažer pro vztah se zákazníky společnosti Materialise: „S designérkou Iris van Herpen jsme spolupracovali poprvé a podařilo se vytvořit unikátní komplikované dílo zahrnující průhledné struktury podobné kostem vyrobené za využití takzvané Mammoth stereolitografie. Díky 3D tisku jsou šaty bezešvé a vyrobené přesně na míru. Možnost zrealizovat složité geometrické návrhy Iris van Herpen bylo zajímavou zkušeností. 3D tisk totiž dokáže uskutečnit i takové návrhy, na které by žádná jiná oblast oděvního průmyslu nestačila z důvodu složitých tvarů, které je třeba vytvořit rychle a z jediného kusu.“

Šaty "ušité" 3D tiskem Autor: CTK
Díky 3D tisku jsou šaty bezešvé a vyrobené přesně na míru

Design výrobku byl nejprve vytvořen na počítači ve spolupráci s belgickým architektem Isaiem Blochem a následně optimalizován pro 3D tisk za využití softwaru Materialise. Díky tomu bylo možné odhalit a napravit veškeré vady a potenciální komplikace předtím, než finální návrh převzala tiskárna.

Samotné dílo pak k životu přivedla stereolitografie Mammoth a další výrobní techniky umožňující vytvářet objekty po vrstvách. Přístroje „Mammoth“ jsou největší a nejrychlejší stereolitografické stroje na světě vytvořené speciálně pro účely firmy Materialise. UV lasery přenesou design do tekuté pryskyřice, která v místě dotyku laseru okamžitě ztuhne a postupně vytváří 3D objekty.

Autor: das

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.