Sčítat žáky začali až po prvním zvonění | E15.cz

Sčítat žáky začali až po prvním zvonění

Ředitelé středních škol v Klatovech kritizují nový systém přijímaček. Ten může vést k rušení tříd.

Až s prvním školním zazvoněním si mohli ředitelé středních škol na Klatovsku oddechnout. Všechny třídy studijních oborů se podařilo naplnit, v žádné ze škol nehrozí, že některá ze tříd bude muset být kvůli nízkému počtu dětí uzavřena. Do budoucna by to ale mohlo být jinak. Pokud se nezmění systém přijímacího řízení.

„Jen během prázdnin se zhruba pět budoucích studentů přišlo z naší školy odhlásit. To je poměrně dost,“ říká ředitel Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech Vladislav Smolík. Zmíněná pětice žáků přitom využila jen svých práv. Pouze si vyzvedla zápisový lístek a rozhodla se jej vyplnit do jiné školy. Tuto novinku umožnilo letošní přijímací řízení na střední školy. Podle něj si mohou deváťáci podat přihlášky na tři střední školy najednou. Všechny je mohou přijmout. Jen do jedné pak musí budoucí studenti odnést zápisový lístek. Tím potvrdí, že od září tu chtějí studovat.

„Ale až do prvního září se mohli rozhodnout, že půjdou jinam. Takže my jsme až do začátku školního roku nevěděli, nakolik se podaří zaplnit jednotlivé třídy,“ popisuje komplikace ředitel Střední průmyslové školy v Klatovech Jiří Dio. „Pro školy je to nejistota. Systém je špatný a měl by se co nejdřív změnit,“ dodal Dio. Ani někteří rodiče nehodnotí nový způsob přijímaček kladně. „Znevýhodňuje to děti se slabým prospěchem. Ti nejlepší jsou přijati na všechny tři školy a tím zaberou místa dalším,“ myslí si Klára Pospěchová z Klatov. Její dcera si podala přihlášku na dvě střední školy. „Přijali ji na obě. Ona pak ale až do poloviny července nevěděla, na kterou by bylo lepší jít,“ dodala matka deváťačky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!