Sedm souhvězdí v září | e15.cz

Sedm souhvězdí v září

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaká souhvězdí jsou na noční obloze? Jaký má boleslavská hvězdárna porgram?

Sedm souhvězdí v září

1. Perseus. Tvoří ho třináct hvězd, nejjasnější Mirfak je nejlépe vidět v prosinci. Perseus v řecké mytologii vysvobodil Andromedu, kterou rodiče Cefeus a Kasiopea nechali přikovat k útesu, protože pýchou rozzlobila Poseidona.

2. Kasiopea. Leží na opačné straně Polárky proti Velkému vozu. Je vidět po celý rok. Na podzimní večerní obloze připomíná písmeno W.

3. Andromeda. V angličtině někdy nazývaná Připoutaná dívka. Nachází se v ní Velká galaxie v Andromedě, jedna z nejjasnějších a nejbližších galaxií, občas ji lze pozorovat i pouhým okem.

4. Pegas. Sedmé největší souhvězdí. Jmenuje se podle legendárního okřídleného koně.

5. Labuť. Její nejjasnější hvězda Deneb tvoří (spolu s Vegou a Altairem) vrcholy letního trojúhelníku. Labuti se někdy říká Severní kříž.

6. Lyra. Menší souhvězdí, přesto snadno rozpoznatelné díky nejjasnější hvězdě Veze. Ta je pátou nejjasnější hvězdou noční oblohy.

7. Orel. Nazývali jej tak již Mezopotámci. Je vidět do konce roku. Jeho nejjasnější hvězdou je v zobáku Altair vzdálená patnáct světelných let a desetkrát svítivější než Slunce.

Hvězdárna v září

10. září – Astronomické události (p)o prázdninách (shrnutí, co nejvýznamnějšího se na nebi událo a co přijde)

17. září – Krásy letní oblohy (seznámení s orientací na obloze, za příznivého počasí pozorování vesmírných objektů včetně Měsíce)

24. září – Noc vědců (výzkum malých těles sluneční soustavy, velkých planet, exoplanet v cizích slunečních soustavách)

28. září – S dalekohledy na Svatováclavské jízdě (na výstavišti si zájemci za jasné oblohy prohlédnou erupce plazmatu na Slunci)

Otevřeno je každý školní pátek v září od 19.00. Nutná je dochvilnost. Dospělý zaplatí 20 korun, dítě, student a důchodce polovinu. Pozorování jen při vhodném počasí, jinak přednáška v klubovně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery