Šéf Googlu dostal obří odměnu: 199 milionů dolarů v akciích | E15.cz

Šéf Googlu dostal obří odměnu: 199 milionů dolarů v akciích

Šéf Googlu dostal obří odměnu: 199 milionů dolarů v akciích
Sundar Pichai
• 
ZDROJ: ČTK

Živě.cz
Stanislav Janů

Vysocí představitelé společností obvykle v pravidelných intervalech dostávají akcie společností, které je motivují k tomu dosáhnout lepších výsledků, ale hlavně zůstat u společnosti několik následujících let. Standardní jsou tři složky – pravidelná mzda, bonusy dle výkonu a zmíněné akcie.

Google dává část akcií ředitelům jednou za dva roky, avšak tentokrát se postaral o rekordní odměnu, kterou získal úspěšný šéf Googlu – Sundar Pichai. Podle informací webu Bloomberg dostal 273 328 akcií typu C, které se budou samozřejmě postupně vyplácet v průběhu následujících tří let. Aby je tak nakonec Sundar Pichai všechny získal, musí zůstat u firmy minimálně do roku 2019.

Aktuální hodnota tohoto objemu akcií je 199 milionů dolarů (4,8 miliardy korun), což by měla být rekordní hodnota, kterou kdy Google vyplatil. Dokonce i původní šéf Googlu – Eric Schmidt dostal v akciích dvakrát po sto milionech dolarů, které mu byly v rámci akcií postupně převedeny v roce 2011 a 2014.

Google hledá v Česku místo pro svá data. Kandidátem je zóna u Prunéřova

Nově vzniklý Alphabet je na příjmech a zisku internetového Googlu extrémně závislý. Bez dobře fungujícího hledání a reklamy by nemohl Alphabet sponzorovat všechny drahé a revoluční projekty, které jsou zacílené na vzdálenější budoucnost a třeba ještě několik let nebudou vydělávat nebo budou dokonce zrušené.

Pokud se tak nestane žádná výjimečná událost, měl by Sundar Pichai vést Googlu i v následujících letech a vzhledem k jeho zkušenostem s produkty a službami Googlu ani zatím nelze moc předpokládat, že by ho zakladatelé Alphabetu chtěli převést do jiné společnosti v rámci holdingu.

Článek vyšel na webu Živě.cz

Jan Sedlák: Alphabet je trochu punk a trochu obrana

Autor: Živě.cz, Stanislav Janů
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!