Slabé akcie, nižší plat. Šéf Applu přišel o část letošní odměny | E15.cz

Slabé akcie, nižší plat. Šéf Applu přišel o část letošní odměny

Šéf Applu Tim Cook (foto ČTK/AP)
Šéf Applu Tim Cook (foto ČTK/AP)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výkonný šéf přední americké technologické společnosti Apple Tim Cook si za letošní rok vydělal v hotovosti 4,25 milionu dolarů (asi 85 milionů korun), zhruba stejně jako v roce 2012. Ztratil ale část výkonnostní odměny ve formě akcií, protože kurz akcií firmy kvůli ostrým konkurenčním tlakům výrazně klesl. Podle agentury Reuters to firma sdělila v páteční zprávě.

Cook dostal za letošní rok základní plat 1,4 milionu USD a bonus 2,8 milionu dolarů. Vzdal se ale asi 7100 akcií svázaných s výkonem akciového kurzu firmy od 24. srpna 2012 do 25. srpna 2013. Akcie Applu během té doby ztratily zhruba čtvrtinu hodnoty.

Cook převzal žezlo v Applu po legendárním Stevu Jobsovi v srpnu 2011 a loni mu správní rada společnosti udělila odměnu ve formě milionu akcií s omezenou převoditelností. Byla to jedna z největších odměn pro nejvyšší manažery amerických firem za poslední desetiletí a měla ukázat důvěru v nového šéfa. Tuto odměnu Cook čerpá každoročně, její část ale závisí na tom, jak si akcie Applu vedou ve srovnání s největšími domácími technologickými společnostmi, jako jsou Cisco Systems nebo Google.

Apple se na klíčových trzích chytrých telefonů a tabletů dostává v poslední době pod silný tlak konkurenčních výrobců, jako je Samsung, Amazon nebo Huawei. Zisk a zisková marže Applu v posledním čtvrtletí do konce září klesly a investoři mají pochyby o zachování inovační a marketingové schopnosti firmy.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video