Solární letec Piccard chce v květnu odstartovat na přelet USA | E15.cz

Solární letec Piccard chce v květnu odstartovat na přelet USA

Solární letoun Solar Impulse
Solární letoun Solar Impulse
• 

ČTK

Švýcarský pilot Bertrand Piccard chce se svým solárním letounem Solar Impulse začátkem května zahájit přelet Spojených států. Experimentální letadlo s alternativním pohonem odstartuje v San Francisku a má v plánu přeletět s několika zastávkami celé území USA od západního pobřeží k východnímu. Oznámili to organizátoři projektu.

Americký let by měl trvat asi dva měsíce, oznámil Piccard společně se svým kolegou André Borschbergem. Na 5000 kilometrů dlouhé trase se uskuteční několik mezipřistání: jisté jsou zastávky ve Phoenixu, Dallasu a Washingtonu, k nim ale možná přibude i zastávka v Atlantě, Nashville nebo St. Louis.

Do cíle v New Yorku má stroj dorazit v červenci. „V našem projektu jde o důležitý milník. Na tuto misi se moc těšíme,“ uvedl Borschberg.

Přelet Ameriky má být pro dvojici průkopníků jakýmsi testem před plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015. Loni v létě letadlo Solar Impulse po etapách úspěšně absolvovalo cestu ze Švýcarska do Maroka a zpět.

Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží asi 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik jako malé auto.

Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.