Solární vážka je opět ve vzduchu, tentokrát mezi Švýcarskem a Marokem | E15.cz

Solární vážka je opět ve vzduchu, tentokrát mezi Švýcarskem a Marokem

ČTK

Share on Facebook Messenger
Experimentální letoun Solar Impulse poháněný sluneční energií dnes ráno odstartoval k pokusnému letu ze Švýcarska do Maroka s mezipřistáním ve španělském Madridu, kde se vystřídají piloti. Zhruba 2500 kilometrů by měl zvládnout bez kapky paliva.

Start z aerodromu v Payenne na západě Švýcarska se oproti plánu o zhruba dvě hodiny opozdil, protože nad letištěm byla mlha. Pak ale start proběhl naprosto hladce a komentátor přímého přenosu vysílaného přes internet neopomněl poznamenat, že solární letoun je zcela bezhlučný - a hluk, který je slyšet, je od prolétajícího vrtulníku.

Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu firma představila v roce 2010. Stroj má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy jako letoun Airbus A340 a váhu rodinného vozu střední třídy (1600 kg).

První etapa letu povede směrem na francouzské Toulouse a poté přeletí Pyreneje ve výšce 8500 metrů. Přistání v Madridu je plánováno na pátek 02:00 SELČ. Mezipřistání je nutné, aby se při dlouhém letu mohli vystřídat piloti. Umožní také provést technickou kontrolu před startem do marockého Rabatu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.