Španělsko slaví, ve Valencii vyhrál Alonso

Velká cena Evropy 2012

Velká cena Evropy 2012 Zdroj: profimedia.cz

Velká cena Evropy přinesla obrovské překvapení. Vettel ze závodu odstoupil a do čela se z jedenáctého místa probojoval Alonso. Na stupně vítězů ho doprovodili Räikkönen a Schumacher.

Do Velké ceny Evropy 2012 odstartoval z prvního místa dvojnásobný mistr světa Sebastian Vettel na voze Red Bull. Na záda mu ale dýchali Lewis Hamilton z McLarenu a Pastor Maldonado se svým williamsem. Další pozice patřily jezdcům Lotusu v pořadí Grosjean, Räikkönen, šestý byl Nico Rosberg, sedmý Kamuj Kobajaši, osmý Nico Hülkenberg, devátý Jenson Button a nejlepší desítku uzavřel Paul di Resta. V kvalifikaci štěstí naopak nepřálo Marku Webberovi startujícímu až z devatenáctého místa, jezdcům Ferrari a Michaelu Schumacherovi, kteří skončili jen těsně před branami třetí části kvalifikace. Prvních jedenáct jezdců odstartovalo na měkké směsi pneumatik.

Po zhasnutí všech červených světel Sebastian Vettel své první místo v pohodě ubránil, druhý zůstal Hamilton, naproti tomu Pastor Maldonado spadl až na čtvrté místo. O pozice přišli také Räikkönen (šestý), Rosberg (jedenáctý) a Button (třináctý). O tři místa si naopak polepšil Fernando Alonso, o dvě Kamuj Kobajaši. Jezdec Sauberu se ve druhém kole dokonce dostal na místo čtvrté, když se mu podařilo předjet Pastora Maldonada.

Druhé kolo přineslo tvrdý souboj o páté místo mezi Maldonadem a Räikkönenem, při kterém byl Fin dokonce vytlačen mimo trať. Lídr závodu Sebastian Vettel naopak dále budoval svůj náskok na druhého Lewise Hamiltona. Mezera na konci osmého kola činila více než devět sekund. Na Hamiltona navíc začali pořádně tlačit Romain Grosjean a Kamuj Kobajaši.

Velká cena Evropy 2012 Velká cena Evropy 2012 | profimedia.cz

V devátém kole došlo k drobnému kontaktu mezi posledními dvěma jezdci, Picem a Kartykejanem, oba však v závodě pokračovali dál. V desátém kole štěstí přálo Grosjeanovi, jemuž se podařilo přiblížit se k Hamiltonovi natolik, aby ho předjel a posunul se tak na druhé místo.

V jedenáctém kole odstartoval první řadu zastávek v boxech Jenson Button se svým mclarenem. O kolo později ho následoval Felipe Massa. Ve třináctém kole Kimi Räikkönen přinesl další důkaz o rychlosti Lotusu, když předjel Pastora Maldonada.

Po rychlé výměně pneumatik si v pořadí hodně polepšil Fernando Alonso, který se po návratu na trať dostal před Kimiho Räikkönena.

Ve dvacátém kole se divákům naskytla zajímavá podívaná, protože se na trati začali mísit jezdci jedoucí na čerstvých a jezdci jedoucí na starých pneumatikách. Většina startovního pole se pak srazila do jednoho dlouhého útvaru. V něm došlo ke kolizi mezi jezdcem Sauberu Kamujem Kobajašim a jezdcem Williamsu Brunem Sennou. Brazilec na ni doplatil. Dostal hodiny a hodně si poškodil vůz. O čtyři kola později za tento incident dokonce dostal penalizaci průjezd boxy.

V cíli pětadvacátého kola činil náskok Sebastiana Vettela na druhého Romaina Grosjeana téměř jednadvacet sekund. V osmadvacátém kole došlo ke kolizi mezi caterhamem Kovalainena a vozem Torro Rosso řízeným Vergnem. Vergne následkem kolize ze závodu odstoupil. Oba jezdci navíc napáchali na trati takový nepořádek, že se ředitelství závodu rozhodlo povolat safety car. Tuto chvíli si pro další zastávku v boxech vybralo hned několik jezdců. Jedním z nich byl i Lewis Hamilton, který v boxech zažil další selhání svých mechaniků.

Velká cena Evropy 2012 Velká cena Evropy 2012 | profimedia.cz

V třiatřicátém kole zajel safety car do boxů. To bylo osudné Romainu Grosjeanovi, protože ho ihned o druhé místo připravil domácí jezdec Fernando Alonso. O kolo později došlo ke kolizi mezi Massou a Kobajašim, při níž si Massa poškodil vůz. V tomtéž kole došlo k obrovskému zvratu i na čele. Vůz Sebastiana Vettela najednou prudce zpomalil a začal se propadat. Vedení v závodě tak okamžitě přebral Fernando Alonso. Vettel ze závodu odstoupil.

V jednačtyřicátém kole se odporoučel i vůz Romaina Grosjeana, který byl do té doby jen těsně za lídrem závodu Alonsem. Porucha alternátoru ho tak možná připravila o premiérové vítězství.

V dalších kolech už ve vedení nedošlo k žádným změnám. Velké drama se ovšem odehrálo hned za Alonsem. Hamiltonovi začaly odcházet pneumatiky, s pomocí DRS tak byl celkem snadnou kořistí pro Kimiho Räikkönena. O chvíli později si na Brita troufl i Pastor Maldonado. Při jeho předjížděcím manévru ale došlo ke kolizi mezi oběma jezdci a Hamilton musel ze závodu odstoupit. Pro třetí místo si nakonec dojel sedminásobný mistr světa Michael Schumacher.

Umístění na bodovaných příčkách ve Velké ceně Evropy 2012:

1. Alonso, 2. Räikkönen, 3. Schumacher, 4. Webber, 5. Hülkenberg, 6. Rosberg, 7. di Resta, 8. Button, 9. Pérez, 10. Maldonado