Spokojenosti se sexem ubývá, jsme unaveni z práce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Spokojenosti se sexem ubývá, jsme unaveni z práce

Spokojenosti se sexem ubývá, jsme unaveni z práce
Ženské tělo, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Spokojenost lidí v Česku a na Slovensku se sexem dlouhodobě mírně klesá. Zatímco dřív hlavním důvodem byly potíže s erekcí či nechuť k sexuálním hrátkám, nyní to bývá pracovní vytížení a přepracovanost. Ukázal to výzkum agentury STEM/MARK pro jednu z farmaceutických firem.

V září a říjnu na otázky o sexu odpovídalo přes 1100 lidí nad 35 let v Česku a asi 500 na Slovensku. Muži tvořili čtyři pětiny dotázaných. Podle ředitele agentury STEM/MARK Jana Tučka klesá spokojenost se sexem víc u žen než u mužů.

„Výzkum ukázal, že sex je trošku utlačovaný v normálním životě tím, že lidé jsou unavenější a pracovně vytíženější. Společnost je daleko víc konzumní, prochází krizemi, lidé se snaží vydělávat peníze za každou cenu, tak tráví víc času v práci. Také jsou z ní unavenější a na sex nemají sílu,“ řekl Tuček.

Méně sexu, ale přesto promiskuita

Podle něj sexuální frekvence závisí na pracovním vytížení. Čím déle jsou lidé v práci, tím méně sil a chuti na sex mají. Zatímco dřív nejčastější výmluvou pro odmítnutí sexu byla bolest hlavy či únava, nyní přibyla i věta: „Mám ještě práci“.

Podle Tučka jsou lidé nad 35 let v Česku a na Slovensku i tak ale „relativně promiskuitní“. Řada dotázaných totiž přiznává, že má ke svému stálému protějšku ještě „bokovku“. S partnerem či partnerkou mívají sex v průměru 4,7 krát za měsíc. S milencem či milenkou to bývá průměrně 3,3 krát za měsíc.

Sexuální tabu se prolamují

Podle Tučka výzkum také ukázal, že ubývá tabu. Odpor k orálnímu či análnímu sexu mizí pod vlivem médií, erotických a pornografických filmů i cestování a jiných kultur. Swingers party by chtělo navštívit 11 procent dotázaných. Ženy také lehčeji a otevřeněji než dřív mluví o sexu, poznamenal šéf agentury. Některé otázky u lidí prý navíc už nevyvolávají tak odmítavé reakce. „Když se zeptáte na to, jestli chtějí zkusit sex se zvířetem, tak první reakce není: 'to jste se zbláznili, co to je za prasárnu?', ale člověk o tom začne přemýšlet,“ popsal Tuček.

Výsledky potvrdily i rozdíly mezi lidmi v Česku a na Slovensku. Podle Tučka jsou Slováci víc nábožensky založení. Část z nich je tedy věrnější a opatrnější. Podle výsledků se „autoerotice nevěnují“ tři pětiny Slováků a dvě pětiny Čechů. Na druhou stranu ale mnozí Slováci podle Tučka chtějí poznávat nové věci a jsou odvážnější než čeští sousedé, kteří jsou konzervativnější.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!