Stará Bělá, poslední klasický koupací mohykán | E15.cz

Stará Bělá, poslední klasický koupací mohykán

Vítejte na ostravských koupalištích. Jak jsou areály letos připraveny? Kolik v nich co stojí? A nejsou náhodou ušmudlané? Sedmička bude přinášet na tyto otázky odpovědi celé léto. Snad bude krásné.

Je to nejmenší a také nejméně známé ostravské koupaliště. A navíc jediné, které neprovozuje městská společnost Sareza, ale soukromá firma. Spousta Ostravanů je ani nezná. „Ježíši, tady jsem nikdy nebyl,“ popisuje Jan Valošek reakce mnoha návštěvníků, kteří na koupaliště do Staré Bělé přicházejí. Jan Valošek, starobělský občan, má v pronájmu obecní koupaliště již devátým rokem. V minulém týdnu byl Valošek na koupališti sám. Studený červen se nevyhnul ani Staré Bělé. „Otevřeli jsme poslední květnový víkend. Ale pěkné dny na koupání byly tak dva. V ten první den přišlo čtyřiadvacet lidí, ten druhý už ani noha,“ krčí provozovatel rameny. Stěžuje si, že koupat se chodí stále méně dětí. „Asi všechny sedí doma u počítačů,“ myslí si.
Starobělské koupaliště postavené v šedesátých letech minulého století ničím nemůže zapřít svůj venkovní ráz. Jeden větší bazén pro plavce je dlouhý pětadvacet a široký šestnáct metrů, menší pro děti má rozměr deset krát šestnáct metrů. Nechybí ani brouzdaliště pro ty úplně nejmenší. Kolem bazénů roste vzorně zastřižená tráva, na ní stojí slunečníky i květináče s květinami, nechybí pískoviště a několik prolézaček pro děti. „Když je pěkně, přijde na koupaliště dvě stě až pět set lidí. Jednou jich tady bylo tisíc osm set, ale to už bylo fakt moc,“ říká Jan Valošek na téma kapacita nejmenšího z ostravských koupališť. Pokud jde o pohlaví návštěvníků, jednoznačně prý dominují ženy. „Je tady vždycky tak sto žen na pět chlapů. I v první hezký den, kdy přišlo čtyřiadvacet návštěvníků, tak muži mezi nimi byli dva,“ směje se Valošek.
Na návštěvníky čekají zrekonstruované čisté toalety i převlékárny. Velkou rekonstrukcí za zhruba deset miliónů korun prošlo celé koupaliště v roce 2006. Parkovat lze u nedalekého hřbitova nebo v okolí koupaliště. Jednodušší to mají cyklisté. Ti mohou se svými koly na koupaliště zdarma, kola si mohou zamknout k připraveným stojanům nebo je nechat stát vedle deky. „Chápu, že se lidí bojí, i když mají kolo na zámku,“ říká Valošek. A dodává, že starobělské koupaliště netrpí neduhy svých větších ostravských konkurentů – nechodí sem partičky nejrůznějších zlodějů. Kromě místních sem přijíždějí za vodou a sluncem lidé zejména z velkých sídlišť, především z Dubiny a ze Zábřehu.
Na hladové a žíznící jsou v areálu připraveny dva stánky s klasickým sortimentem. Smažené kuřecí nugety se nabízejí za osmatřicet korun, bramborák za pětatřicet. Na čepu jsou hned tři duhy piva. Tmavý Kozel za dvacet, za stejnou cenu je i desítka Radegast a tradiční Plzeň se nabízí za příjemných třicet korun. Test kvality nabízeného však v minulém týdnu bohužel provést nešlo. S nulovou návštěvností byly stánky beznadějně uzavřeny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!