Crew Dragon. Start vesmírné lodi společnosti SpaceX odložili | E15.cz

Start vesmírné lodi společnosti SpaceX se po denním odkladu podařil. Nyní už míří Crew Dragon k ISS

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nepříznivé počasí zhatilo start lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX, která nese k mezinárodní vesmírné stanici ISS čtyři astronauty. Původně měla vzlétnout z Kennedyho vesmírného střediska už v neděli, nakonec vyrazila až v pondělí ráno. Vše je každopádně v nejlepším pořádku a Crew Dragon v rámci své první ostré mise nyní míří zdárně k cíli. 

První kosmická loď společnosti SpaceX odstartovala z mysu Canaveral již na konci letošního května. Na její palubě tehdy byli dva astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Loď úspěšně zakotvila na ISS a na počátku srpna se vrátila na Zem.

Nyní jsou na palubě astronauti čtyři: tři Američané a Japonec. Velitelem posádky je 51letý Michael Hopkins. Spolu s ním se do vesmíru vydali 44letý Victor Glover, 55letá Shannon Walkerová a 55letý Soiči Noguči. Na rozdíl od testovacích pilotů tato čtveřice zůstane na ISS pět až šest měsíců. Na jaře by je měli nahradit další čtyři astronauti, kteří se mají do vesmíru opět vydat v lodi společnosti SpaceX.

NASA nedělní start start odložila kvůli špatnému počasí a silnému větru, které působily problémy s umístěním přistávací plošiny pro první stupeň rakety Falcon 9 na vodách Atlantického oceánu. První stupně SpaceX využívá k opětovným startům.

Majitel společnosti SpaceX úspěšný start oslavil stylově. Srdíčkem.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video