„Stovka? Ke konci je to masakr“ | e15.cz

„Stovka? Ke konci je to masakr“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na kraulařské padesátce konkuruje dospělým. Plavec Ondřej Šlechta se chystá na první zahraniční závody.

Přerov l Devatenáctiletý Ondřej Šlechta má dvě bronzové medaile z juniorského mistrovství republiky. Jeho účast na loňském mistrovství Evropy, kde skončil na padesát metrů kraul sedmnáctý, patří k největším úspěchům přerovského plaveckého klubu za posledních patnáct let. Teď se připravuje na otevřené mistrovství Bulharska, které se koná 1. dubna.

V posledním roce jste měl problémy s ramenem. Už jste v pořádku?

Poslední pořádný závod jsem absolvoval vloni v únoru. Pak jsem měl zraněné levé rameno, dal jsem si pauzu. Chodil jsem po rehabilitacích, masážích, k fyzioterapeutce. Teď mě pro změnu bolí pravé rameno.

Takže musíte kvůli tomu polevit v tréninku?

Mám teď problém zdolat delší vzdálenost, po stovce jsem mrtvý. Trénuji denně hodinu v bazénu, před rokem jsem makal dvě hodiny. Ale jsem denně hodinu v posilovně, zaměřuji se na sílu, což je při sprintu nejdůležitější věc.

V Bulharsku poplavete svoje tradiční disciplíny?

Ano, přihlásil jsem se na padesát metrů kraul, což je moje nejrychlejší trať. Potom sto metrů kraul, to je disciplína, ke které mám velký respekt. Na sprint to je už hodně velká vzdálenost, ke konci je to masakr, v posledních dvaceti metrech člověk tuhne. Pak jsem se přihlásil na padesát metrů motýla. Jako bývalý motýlkář ho zvládám v pohodě. A jako takovou doplňkovou disciplínu jsem si dal padesátku prsa.

Na jaké umístění se v mezinárodní konkurenci cítíte?

Byl bych rád na bedně, doufám, že to vyjde. Mým nejdůležitějším cílem je udělat si tam osobní rekordy. Na padesátku kraula mám 23,45. To bylo na mistrovství dorostu, byl to vyhecovaný závod, skončil jsem třetí. Ale výkon jsem zaplaval ještě v dlouhých gumových plavkách. Ty nadnášejí a zlepšují čas o půl vteřiny. Od loňska se v nich plavat nesmí. Zpětně se mi ten čas zdá nepřekonatelný. Ještě před Bulharskem si vyzkouším formu na mistrovství republiky družstev ve Zlíně.

Musíte před závody upravit jídelníček?

Před týdnem jsem se zaměřil i na výživový plán, jídelníček, doplňování tekutin, prostředky k ladění formy. Jím víc masa, těstovin, rýži, valím do sebe proteinové nápoje.

Jak regenerujete po tréninku?

Poslouchám hudbu. Pop, osmdesátá léta. Pavla Nováka, Aha, Erasure. Moderní hudba se mně moc nelíbí.

Váš otec i bratr Martin jsou úspěšní plavci. Je mezi vámi rivalita?

Není. Podporujeme se. Když se člověku nedaří, rodina ho podrží, protože chápe, co zažívá. Prožívali to také. Spousta plavců skončila, protože je rodiče nepodporovali.

Máte plavecký vzor?

Je to můj bratr Martin, který byl vloni nejrychlejší v republice, drží český rekord. Z cizinců obdivuji Francouze Bousqueta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video