Světový architekt Libeskind v galerii

Hrál na akordeon, ale vynikl v architektuře. Dílo světového architekta Daniela Libeskinda představuje Galerie výtvarného umění.

Architekt Daniel Libeskind se narodil v roce 1946 v Polsku, ale o devět let později se stal občanem USA. Když v sedmdesátých letech přesedlal z muziky na architekturu, rozhodně nešlápl vedle. V roce 2003 se stal hlavním architektem pro zástavbu Ground Zero v New Yorku. Je tvůrcem Židovského muzea v Berlíně, podle jeho návrhů se staví Vojenské historické muzeum v Drážďanech nebo obytný věžový dům ve Varšavě.
„Pro diváky to bude zážitek. Umožní jim poznat opravdovou superstar. Jednoho z pěti nejslavnějších současných architektů,“ řekl na vernisáži ředitel ostravské galerie Jiří Jůza.
Teď usiluje o to, aby Libeskind Ostravu navštívil. „Možná se to podaří v listopadu. Byla by to podobná událost, jako když Ostravu kdysi navštívili Oskar Kokoschka nebo Igor Stravinskij,“ srovnává Jůza.
Výstavu spolupořádá Spolek pro ostravskou kulturu. Podle jeho předsedy Jaroslava Němce je expozice pokračováním výstav o slavných architektech, které se v Ostravě už uskutečnily. „Snažíme se o výstavy autorů, které návštěvníci v Česku ještě neviděli,“ konstatoval Němec. Díla slavného architekta na velkých panelech budou v Ostravě k vidění do 28. listopadu. Pak se expozice stěhuje do polské Wrocławi.