Tajemství vídeňských mistrů | E15.cz

Tajemství vídeňských mistrů

Designérky šperkařské firmy Frey Wille
Designérky šperkařské firmy Frey Wille
• 
ZDROJ: Ondrej Tylcer

Hana de Goeij

ZEN nahlédl do přísně střežené dílny, kde nesmírně komplikovaně přicházejí na svět úžasné šperky značky Frey Wille.

Pia mluví plynně česky. Její tatínek pochází z Čech a drobná brunetka vychodila školu v češtině. Ostatně jako polovina Vídeňáků, jak tvrdí. „U Frey Wille jsem absolvovala před lety krátkou stáž, pak jsem odjela na studia do Anglie. Před dvěma roky jsem si úplnou náhodou řekla, že některý z jejich šperků by byl hezkým vánočním dárkem. Den před Štědrým dnem jsem se sem do obchodu vypravila s cukrovím v ruce a už jsem neodešla. Nabídli mi práci,“ směje se. Za necelé dva roky se Pia u šperkařské firmy Frey Wille vypracovala na pozici manažerky zodpovědné za Česko a Slovensko.

Výroba šperků Frey Wille Autor: Ondrej Tylcer
U Frey Wille pracují designéři dlouho, už jen naučit se malovat vzory je velmi složité

Příběh výroby smaltovaných šperků i dnes pokračuje tam, kde před více než šedesáti lety začal. Ve starém vídeňském domě v centru města, kde zakladatelka Michaela Frey ve svém obýváku malovala první šperky. „Když jsem nastupovala před sedmnácti lety já,“ říká Eva, pro změnu manažerka pro Maďarsko a Slovinsko, „měli jsme jedno patro. Okolní byty jsme postupně odkupovali a dnes firma vlastní polovinu domu.“ A nejde jen o kanceláře. V domě se nachází i centrum přísně střežené výroby šperků, kam mají přístup jen vybraní zaměstnanci. „Dříve jsme do výrobny dělali exkurze a návštěvy, ale přestali jsme. Bohužel dnes nikdy nevíte, co, kdo a jak okopíruje. My jsme práci se smaltem zdokonalovali šedesát let a chceme být i nadále jediní na světě, kdo má toto specifické know-how,“ říká Eva.

Doktor Wille Autor: Ondrej Tylcer
Majitel firmy doktor Wille

Omezeně se chodí i do svatyně designérů. Výhradně dámský tým zde v utajení vytváří nové vzory a tvary šperků, které rakouská firma uvede na trh. „Jako studentka jsem se byla u Frey Wille několikrát podívat, ale nikdy mě nenapadlo, že zde budu pracovat. Málokdy se místo uvolní. Designéři většinou zůstávají dlouho, protože je velmi pracné naučit se malovat vzory přesně pro tvar šperků. Proto ani nepracujeme s externisty, nevyplatilo by se to,“ vypráví Helene, vysoká hnědovláska v ručně malované vestě. Jejím prvním designem, který tu před čtyřmi lety navrhla, byla adaptace díla Gustava Klimta.

Výroba šperků Frey Wille Autor: Ondrej Tylcer
Designérka Helene ručně maluje vzor na každý typ šperku

Vzory u šperků Frey Wille vznikají buď volně na základě náhodné inspirace, nebo jako pocta známému umělci. Vždy jim ale předchází rozsáhlý výzkum. „Čteme knihy, chodíme na výstavy, snažíme se pochopit umělcovu motivaci tak, abychom vytvořili vzor s příběhem. Napříkad u nové kolekce Egona Schieleho jsem do vzoru zařadila barevné prádlo z jednoho poměrně chmurného obrazu Českého Krumlova. Stejně jako Schiele, i Frey Wille tím lidem říká, aby do života vnesli barvy,“ vysvětluje. Všechny vzory jsou individuální a musí být na míru vytvořeny každému tvaru šperku. „Nejradši mám velké náramky, tam můžu pracovat s hranatými tvary vzoru. Nejhorší byl tvar na hodinkách. Pořád někde něco přebývalo.“

Výroba šperků Frey Wille Autor: Ondrej Tylcer
Helene ukazuje vzor, který bude na šátku

Pro každý šperk vymyslí návrhaři až padesát adaptací jednoho vzoru, z nichž se vybírá ten s největším potenciálem oslovit zákazníka. S hotovými návrhy chodí designéři ke sklářům a snaží se společně vytvořit požadovanou barvu. Není to snadné. To, co na první pohled před vypálením vypadá jako hnědá, se v peci mění na zářivou fialovou. Recepty na barvy Frey Wille vytváří jako recepty na vaření. Sebemenší nepřesnost, či dokonce změna dodavatele základních surovin se na výsledku podepíše. Občas znamená docílení požadovaného odstínu desítky zkoušek, nového barvení smaltu a vypalování.

Ještě pocukrovat

Frey Wille pracuje se třemi typy smaltu – s černým, bílým a transparentním. Kousky skla se v shakeru smíchají s vodou, minerály a čínskými kuličkami, jež napomáhají dokonalému rozmělnění. Vznikne pasta, která se stříká na kovové podložky. Každý kousek smaltu se skládá ze čtyř vrstev, proces tedy musí být čtyřikrát opakován. Nejdřív přijde na řadu černý smalt. Nastříká se, nechá uschnout, ručně se každý kus očistí a vypálí.

Výroba šperků Frey Wille Autor: Ondrej Tylcer
Proces návrhu budoucích šperků Frey Wille

Stejný proces skláři absolvují dvakrát s bílým smaltem a na závěr s transparentním. Na vypálený bílý smalt nakreslí vzor a nanášejí barvy. Nejdřív se použijí drahé kovy. „Všechny zlaté či stříbrné barvy na našich špercích jsou vlastně prášek z drahých kovů. Zlato používáme pro žluté odstíny a platinu pro stříbrné. Smalt práškem posypeme jako cukrem,“ vysvětluje Eva. Následuje krátké pálení v peci při teplotě až 800 °C. Transparentní vrstva smaltu vystoupí na povrch a zajistí hladkost a lesk. Výroba jednoho kousku trvá až den a dotkne se ho přes padesát párů rukou.

Doktor Wille, majitel firmy, je pohodlně usazen za ohromným stolem v tmavě modré kanceláři. Lehce přes sedmdesát by mu hádal málokdo. Možná to je tím, že jezdí do práce na kole. „Nerad mluvím o další expanzi. Raději to nazývám rozvojem,“ odpovídá na otázku o dalších plánech firmy, jež se momentálně dívá na jihoamerický trh. „Víte, firma je jako letadlo. Pokud se nepohybuje směrem kupředu, spadne.“

Autor: Hana de Goeij

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.