Tesco má v Jaroměři ekologicky šetrný hypermarket | E15.cz

Tesco má v Jaroměři ekologicky šetrný hypermarket

První ekologicky šetrný hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou v kontinentální Evropě otevřelo na začátku února Tesco ve východočeské Jaroměři. Budova navržená stavebním oddělením Tesco je řešena jako energeticky soběstačná dřevostavba. Projekt budovy byl jak z hlediska stavebního, tak technologického navržen tak, aby produkce CO2 byla snížena na minimum a byla vyrovnána neboli vynulována stejným množstvím CO2 spotřebovaným během pěstování zdroje energie.

„Soběstačnost budovy zajišťují dvě kogenerační jednotky, které produkují dostatek energie pro celkový provoz hypermarketu. Jako palivo je v nich využit čistý řepkový olej, ze kterého jednotky vyrábějí nejen elektrickou energii, ale také teplo pro vytápění a chlad pro chlazení objektu,“ popisuje Miroslav Friml, ředitel stavebního oddělení Tesco. Na šikmých světlících střechy jsou nainstalovány solární kolektory. Jak kogenerační jednotky, tak solární kolektory jsou napojeny na absorpční výměník, který slouží pro přeměnu teplé vody na chladnou, která se tak stává zdrojem chladu pro objektové chlazení v letním období. Ve střeše jsou umístěny světlíky umožňující přirozené osvětlení prodejní plochy. Jejich severní nasměrování je z toho důvodu, aby v létě nedocházelo k nadměrnému přehřívání objektu. Prodejní plocha má stmívatelné osvětlení, které reaguje na intenzitu denního světla.

Dešťová voda je zachytávána v akumulační nádrži a následně použita na splachování WC, mytí podlah, zalévání zeleně a podobně. Převratnou novinkou, kterou v blízké budoucnosti Tesco představí spolu se společností ČEZ, je dobíjecí zařízení pro elektromobily, které bude umístěno přímo na parkovišti hypermarketu.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!