Tiché léto v Seville - španělské město zakázalo venkovní hluk | E15.cz

Tiché léto v Seville - španělské město zakázalo venkovní hluk

Sevilla, Španělsko
Sevilla, Španělsko
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak celodenní horko ustupuje večernímu větříku, španělská Sevilla se probouzí. Vzdálené kvílivé tóny zpěváků flamenka se mísí s radostnými výkřiky seniorů zabraných do partie domina. Návštěvníci barů se přesouvají ven na chodník, kde nad skleničkou hlučně probírají uplynulý den. Nyní se ale město, které tak miluje zábavu, snaží prosadit trochu klidu a míru.

Městští radní přijali celou škálu pravidel, jejichž cílem je toto hlučné město utišit. Zakázali řadu aktivit, od hraní domina na venkovních terasách barů a kaváren až po zpěv na ulici. „Snažíme se najít rovnováhu mezi právem obyvatel na odpočinek a rozvojem ekonomických aktivit města,“ řekl novinářům městský radní Maximiliano Vílchez.

„Umíte si představit, jaké to je, když vám 100 lidí ječí pod okny při sledování fotbalového zápasu? Naše děti mají špatné výsledky ve škole. A my jsme už ráno unavení, když odcházíme do práce.“

Nová pravidla se podle listu The Guardian soustřeďují na stovky sevillských barů a kaváren, kde jsou hosté pravidelně zvyklí pobývat venku. Kdokoli, kdo bude od nynějška na ulici „příliš hlasitě“ hovořit, riskuje, že dostane pokutu. Ta hrozí i majitelům barů, kteří dají na venkovní terasu televizi, ale i těm, kdo budou obsluhovat zákazníky stojící na ulici.

Návštěvníci barů už nebudou smět obracet do sebe pivo venku před podnikem, anebo si ven vytáhnout židli a usadit se na chodníku. Pokuty pro ty, kdo budou přistiženi při nepovoleném chování, sahají od 300 do 300.000 eur (asi 8250 až 8,250.000 Kč).

Terčem se stali také řidiči automobilů. Zakázáno je od nynějška například přehrávat hlasitou muziku za jízdy, houkání alarmu delší než tři minuty či zbytečné „túrování“ motoru.

Sevilla, Španělsko Autor: Profimedia.cz

Mnoho obyvatel ovšem tvrdí, že nová opatření v boji proti hluku ve městě nejdou dost daleko. Karaoke bary a noční kluby mohou pořád stát nedaleko domů a nebyla přijata ani žádná nařízení, která by se snažila hluk v těchto klubech regulovat, uvedli na svém blogu členové skupiny Sevilla Sin Ruidos Ya (Sevilla nyní bez hluku).

Výjimku přitom dostala také náboženská procesí, dubnový veletrh či různé průvody.

Někteří radní hlasovali proti novým opatřením, především kvůli nejasnostem ohledně toho, jak budou prosazována. V mnoha případech bude posouzení záležet na policistech, kteří ale nemají přístroje na měření hladiny hluku. Proto budou muset sami odhadnout, zda je daná aktivita příliš hlučná, anebo ne.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video