Trhne emise Alibaby rekord? Čínský e-shop si jde na burzu pro 24 miliard | E15.cz

Trhne emise Alibaby rekord? Čínský e-shop si jde na burzu pro 24 miliard

Trhne emise Alibaby rekord? Čínský e-shop si jde na burzu pro 24 miliard
Alibaba
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Charles Chan, Flickr.com

ČTK
vag

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group může získat prodejem akciových poukázek na newyorské burze NYSE až 24,3 miliardy dolarů (518 miliard Kč). Znamenalo by to nový rekord v emisích firem, které vstupují na veřejný trh. Třeba Facebook před dvěma lety z burzy vytěžil „jen“ 16 miliard. Podle zdrojů agentury Reuters vstoupí Alibaba na trh příští týden.

Alibaba podle dokumentů, které podala u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), očekává, že emisní cena za americkou depozitní stvrzenku (ADS), což je jeden z druhů poukázek na akcie firem obchodovaných i v zahraničí, by se měla pohybovat mezi 60 a 66 dolary. Firma doufá, že celkově prodá až 368 milionů akcií.

Při maximální ceně by tržní hodnota firmy dosáhla zhruba 163 miliard dolarů. To by bylo více, než má dnes naprostá většina západních technologických společností.

Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem drží dominantní světová sociální síť Facebook, která v roce 2012 získala 16 miliard dolarů. Největší světovou primární emisí vůbec je zatím prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 za 22,1 miliardy USD.

Jak se společnost rozrůstala
Server Alibaba.com začínal v roce 1998 jako B2B web v angličtině, který dával dohromady čínské výrobce a zahraniční odběratele. Později přibyl web pro domácí podnikatele nazvaný 1668.com a velkoobchod pro malé firmy aliexpress.com. Po úspěchu v sektoru B2B určeném podnikatelům společnost Alibaba spustila v roce 2003 také platformu pro drobné spotřebitele. Vznikl Taobao a o pět let později Tmall. K internetovým obchodům Alibaba později připojil také vlastní web pro platbu přes internet (Alipay) anebo softwarovou firmu AliCloud.

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, ohlásila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. Alibaba dala NYSE přednost před trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly.

Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Loni dala newyorské burze přednost před Nasdaqem rovněž firma Twitter.

Alibaba v srpnu oznámila, že v prvním finančním čtvrtletí do konce června svůj čistý zisk téměř ztrojnásobila na dvě miliardy dolarů. Výnosy jí vzrostly o 46 procent na 2,5 miliardy USD. Firma, kterou před 15 lety založil Jack Ma ve svém bytě, se na celkovém internetovém prodeji v Číně podílí zhruba 80 procenty.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!